Վ. Սողոմոնյան. «Նոր իրավիճակում Ռոբերտ Քոչարյանը կարող է 2017թ. իր գլխավորած ցուցակով մասնակցել խորհրդարանական ընտրություններին»
Ռոբերտ Քոչարյանը քիչ առաջ հրապարակված տեսակետում անընդունելի էր համարել սահմանադրական փոփոխությունները: «Yerevan.Today»-ը Ռոբերտ Քոչարյանի դիրքորոշման վերաբերյալ փորձեց մեկնաբանություն ստանալ երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանից:
–Պարո՛ն Սողոմոնյան, քիչ առաջ նախագահ Քոչարյանը հանդես եկավ հարցազրույցով, ու ինչպես սպասվում էր, դեմ հանդես եկավ սահմանադրական փոփոխություններին: Արդեն որքան ժամանակ է, ինչ մամուլում և քաղաքական դաշտում կարծիքներ են հնչում այն մասին, թե Ռոբերտ Քոչարյանը դեմ է սահմանադրական փոփոխություններին լոկ մեկ պատճառով՝ Հանրապետության Նախագահի ինստիտուտի թուլացումը գործնականում զրկում է նրան քաղաքականություն վերադառնալու և երկրի ղեկավարի դիրքը վերստին ստանձնելու հնարավորությունից: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք:
–Այդ կարծիքները առնվազն զուրկ են տրամաբանությունից: Եթե Ռոբերտ Քոչարյանն իրոք վերստին ձգտի ստանձնել երկրի ղեկավարի դիրքը, ապա Սահմանադրության փոփոխման և Հանրապետության Նախագահի ինստիտուտի թուլացման պարագան մեծ նշանակություն չեն ունենա: Նոր իրավիճակում Ռոբերտ Քոչարյանը կարող է 2017 թվականին իր գլխավորած ցուցակով մասնակցել խորհրդարանական ընտրություններին, փորձել ստանալ ժողովրդի քվեն և ստանձնել երկրի փաստացի ղեկավարի պաշտոնը: Ռոբերտ Քոչարյանի հանդեպ նույնիսկ կտրուկ բացասական վերաբերմունք ունեցող գործիչները հրապարակայնորեն արձանագրում են այն հանգամանքը, որ ընտրություններին նրա մասնակցությունը ամբողջովին կփոխի ներքաղաքական դասավորությունը:
Այնպես որ, պետք չէ Ռոբերտ Քոչարյանի այս և նախորդ հարցազրույցներում արտահայտած «դեմ»-ը կապել իր անձնական քաղաքական ապագայի հետ: Մտահոգություններն այստեղ առնչվում են մեր պետության ապագային:

Виктор Согомонян: «В новых условиях Роберт Кочарян может принять участие в парламентских выборах 2017 года во главе своего списка»
В своем последнем интервью Роберт Кочарян посчитал неприемлемыми конституционные изменения. Издание «Yerevan.Today» обратилось в связи с данной позицией Кочаряна за комментариями к руководителю офиса второго президента РА Виктору Согомоняну.
-Господин Согомонян, Роберт Кочарян выступил с интервью и, как и ожидалось, высказался против конституционных изменений. Уже долгое время в прессе и на политическом поле раздается мнение о том, что Роберт Кочарян выступает против конституционных изменений лишь по одной единственной причине – ослабление института президентства на деле лишает его шанса вернуться в политику и вновь занять должность руководителя страны. Как бы Вы это прокомментировали?
-Данное мнение как минимум лишено логики. Если Роберт Кочарян действительно захочет вновь занять должность руководителя страны, то обстоятельства изменения Конституции и ослабления президентского института не будут иметь большого значения. В новых условиях Роберт Кочарян может принять участие в парламентских выборах 2017 года во главе своего списка, попытавшись заручиться народным вотумом и занять тем самым пост фактического руководителя страны. Даже имеющие к Роберту Кочаряну резко негативное отношение деятели публично признают, что его участие в выборах полностью изменит внутриполитическую расстановку.
Так что, не нужно связывать «против» Роберта Кочаряна, высказанное им в данном и предыдущем интервью, с видением личного политического будущего. Обеспокоенность здесь касается будущего нашего государства.