Նիկոլի ու մյուսների բախտը բացվեց
Ռոբերտ Քոչարյանը խիստ բացասական գնահատական է տվել սահմանադրական փոփոխություններին։ Նրա գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանն էլ, անդրադառնալով հնարավոր քաղաքական զարգացումներին, մասնավորապես, նշել է. «Եթե Ռոբերտ Քոչարյանն իրոք վերստին ձգտի ստանձնել երկրի ղեկավարի դիրքը, ապա Սահմանադրության փոփոխման և Հանրապետության Նախագահի ինստիտուտի թուլացման պարագան մեծ նշանակություն չեն ունենա: Նոր իրավիճակում Ռոբերտ Քոչարյանը կարող է 2017 թվականին իր գլխավորած ցուցակով մասնակցել խորհրդարանական ընտրություններին, փորձել ստանալ ժողովրդի քվեն և ստանձնել երկրի փաստացի ղեկավարի պաշտոնը: Ռոբերտ Քոչարյանի հանդեպ նույնիսկ կտրուկ բացասական վերաբերմունք ունեցող գործիչները հրապարակայնորեն արձանագրում են այն հանգամանքը, որ ընտրություններին նրա մասնակցությունն ամբողջովին կփոխի ներքաղաքական դասավորությունը»։
Սա շատ լավ լուր է նախ և առաջ հաճախորդաց բանակի համար, քանզի Բաղրամյան 26ում նրանց գինը հիմա կտրուկ կբարձրանա։ Խառը ժամանակներում դիշովկեքի պահանջարկը կտրուկ աճում է, գինն էլ՝ հետը։
Նիկոլի շանսը
«Թունդ ընդդիմադիրները» կարող են ծափ զարկել ու պար գալ, քանզի Սերժ Սարգսյանին ու Ռոբերտ Քոչարյանին նույնացնելու, վերջին յոթ տարիներին արձանագրված սարսափելի արտագաղթը նաև Քոչարյանի կառավարման շրջանի վրա պրոյեկտելու և երկրորդ նախագահի կառավարման օրոք գրանցված դրական արդյունքները սևացնելու գործը լավ կվարձատրվի։ Հնարավոր է՝ նաև պատգամավորական մանդատ տրվի։
Առաջին «ծիծեռնակը», ավելի ճիշտ՝ «կաչաղակը», արդեն ի հայտ եկավ։ Ներտեսակային պայքարը հաղթելու և թիվ մեկ հաճախորդ դառնալու հայտը կրկին ներկայացրեց Նիկոլ Փաշինյանը։
ԱԺ–ում ելույթ ունենալով դրամավարկային քաղաքականության թեմայով՝ նա, ժանրի կանոնների համաձայն, սկզբում քննադատեց իշխանություններին (Սաշիկի անուն տալը հիմա նորաձև է և խրախուսվում է Բ26–ից, քանզի դրա միջոցով շրջանցվում է տնտեսության թալանն իրականացնող իրական «Սաշիկի» թեման), բայց հետո անցավ բուն գործին՝ հայտարարելով, թե բա՝ Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության օրոք տեղի ունեցած տնտեսական երկնիշ աճը զուտ այն պատճառով է եղել, որ դրսից մասնավոր տրանսֆերտներն են շատ եղել, քանզի դրսում աշխատող մեր հայրենակիցների գործերն են լավ եղել։
Ուշադրությո՛ւն դարձրեք. Նիկոլը «թունդ բառապաշարով» կրկնում է «Գեբելսյան» քարոզչամեքենայի այն բլեֆ թեզը, թե, իբր, Սարգսյանի օրոք տնտեսական վիճակը վատացել է, աղքատությունն աճել է, և սպառման ծավալները կրճատվել են, քանզի դրսում է վիճակը վատացել։ Սա «Սերժն ի՞նչ մեղք ունի ...» հեքիաթի շրջանակներում տարածվող «մուտիլովկաներից» է։
Տվյալ դեպքում մենք գործ ունենք «մուտիլովկայի» «երկուսը մեկում» տարբերակի հետ, այսինքն՝ միանգամից երկու կեղծ թեզ է դրվում շրջանառության մեջ՝ հա՛մ ասվում է, որ Քոչարյանի օրոք գրանցված դրական ցուցանիշները բացարձակապես կապ չունեն նրա հետ, հա՛մ անուղղակի հայտարարվում է, որ ներկա խնդիրների մեղավորը ոչ թե Սերժ Սարգսյանի վարած նեոբոլշևիկյան քաղաքականությունն է, այլ դրսում տիրող վատ վիճակը (այս թեզի շրջանակներում «արևմտամետները» երբեմն պահանջում են Պուտինի հրաժարականը)։
Ահա այս լկտի ստերի միջոցով Նիկոլն, իբր, քննադատում է այսօրվա իշխանություններին։
Իսկ լկտի սուտ և գեղամյանություն են Նիկոլի ասածներն այն պարզ պատճառով, որ Քոչարյանի վարած տնտեսական քաղաքականությունը կտրուկ տարբերվում է Սարգսյանի վարածից։
Այո՛, այն ժամանակ կար բարենպաստ արտաքին ազդեցություն, բայց ոմանք «մոռանում» են, որ այն ֆինանսական հոսքերը, որոնք կրճատվել են 2008–ից արձանագրված միջազգային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պատճառով, փոխհատուցվել են այս իշխանությունների վերցրած երեք միլիարդ դոլարից ավելի վարկերով։ Այսինքն՝ զուտ փողի քանակի առումով 2008–ից հետո դրսից ավելի շատ փող է մտել Հայաստան, քան երկնիշ աճի տարիներին արձանագրված փողի արտաքին հոսքն էր, բայց, արի ու տես, որ մենք տնտեսական անկումներ ենք գրանցել ու մինչև հիմա չենք կարողանում դոլարային հաշվարկով վերադառնալ 2008–ի ՀՆԱ–ի մակարդակին։ Ասել է թե՝ Նիկոլի շուրթերով իշխանությունների հնչեցրած այն միտքը, թե Քոչարյանի ժամանակ տնտեսությունն աճում էր, քանի որ դրսից շատ փող էր մտնում Հայաստան, պղպջակի պես պայթում է, երբ համադրում ենք այն ժամանակվա տրանսֆերտների քանակն ու հիմիկվա վարկային ծավալները։
Սերժի կառավարման տարիներին փող մտել է Հայաստան, բայց թալանվել է, փոշիացվել է «բարեշրջումների» քողի տակ։ Ահա այդ պատճառով էլ ՀՀ քաղաքացիները չեն զգացել դրսից եկած փողերի դրական ազդեցությունը, բայց իմացել են, որ մտել են վարկերի տակ։
Բացի այդ, ներքին տնտեսական քաղաքականությունը 2008–ից հետո նույնպես կտրուկ փոխվել է։ Որդեգրվել է «Այո՛ թալանին» կարգախոսն, ու անցել են գործի՝ անգամ ասֆալտի վրա կարմիր ներկ լցնելու միջոցով մարդկանց քամելու քաղաքականություն վարելով։ Նման բան Քոչարյանի նախագահության շրջանում չկար։ Չկար նաև փոքր ու միջին բիզնեսին խեղդելու քաղաքականություն։ Շատ ուրիշ բասացական բաներ էլ չկային։
Իհա՛րկե, Քոչարյանի ժամանակ կային նաև կոպիտ սխալներ, որոնցից կարելի է առանձնացնել հատկապես կադրայինը և քաղաքական–գաղափարական ոլորտն անուշադրության մատնելը։ Ինչևէ։
Նիկոլն անդրադարձել է նաև դրսից փող ուղարկելու թեմային արտագաղթի համատեքստում։ Ըստ նրա՝ իշխանություններն այնպես են անում, որ մարդիկ գնան, երկրից դուրս աշխատեն և դրսից փող ուղարկեն, որպեսզի մենք տնտեսություն ունենանք ու կարողանանք բյուջե հավաքել։ Այսինքն՝ խրախուսում են արտագաղթը։ Նրա ասածները ճիշտ կլինեին, եթե նա արտագաղթի հետ կապված՝ չնույնացներ Սարգսյանին ու Քոչարյանին։
Իշխանական քարոզչամեքենային կցված Նիկոլն ասում է, որ Սարգսյանն էլ, Քոչարյանն էլ խրախուսել են արտագաղթը, որպեսզի դրսից փող ստանան, բայց դա սուտ է։
Բանն այն է, որ Քոչարյանի կառավարման շրջանում ներգաղթ է արձանագրվել։ Այսինքն՝ նրան հաջողվել է նախ կանգնեցնել արտագաղթը, ապա նպաստել մարդկանց տեղաշարժի դրական սալդոյին։ Սա փաստ է, որը չի կարող հերքել որևէ մեկը, բայց Նիկոլի ու նրա տերերի համար կարևորը փաստը չէ. կարևորը ԱԺ ամբիոնից ու այլ տեղերից Սերժի օգտին աշխատելն է։ Մեկ էլ տեսար՝ թույլ տվեցին կրկին մանդատ ստանալ։
Սպասենք մյուս հաճախորդների դրսևորումներին։ Ու ինչքան շատ խոսեն սրանք, այնքան Քոչարյանի համար ավելի լավ։ Դե՛, ձե՛զ տեսնենք, դհոլնե՛ր։
Ի դեպ, նախապես զգուշացնում ենք, որ «սատկացնելու ենք» բոլոր հաճախորդներին այնպես, որ շունը ձեռքներից հաց չվերցնի։ Քոչարյանին քննադատելով՝ իշխանություններից փող փախցնելը քթներիցդ ենք բերելու։

Николу и остальным подфартило
Роберт Кочарян дал крайне негативную оценку конституционным изменения, а руководитель его офиса Виктор Согомонян, касаясь возможных политических развитий, в частности, заметил: «Если Роберт Кочарян действительно захочет вновь занять должность руководителя страны, то обстоятельства изменения Конституции и ослабления президентского института не будут иметь большого значения. В новых условиях Роберт Кочарян может принять участие в парламентских выборах 2017 года во главе своего списка, попытавшись заручиться народным вотумом и занять тем самым пост фактического руководителя страны. Даже имеющие к Роберту Кочаряну резко негативное отношение деятели публично признают, что его участие в выборах полностью изменит внутриполитическую расстановку».
Это стало прекрасной новостью прежде всего для представителей армии клиентов власти, так как на Баграмяна 26 их цена резко возросла. В тревожные времена спрос на дешевок остро возрастает, а с ним и цена.
Шанс Никола
«Ярые оппозиционеры» могут ликовать, так как работа по отождествлению Сержа Саргсяна и Роберта Кочаряна, проецированию ужасающих показателей эмиграции последних семи лет в том числе на период правления Кочаряна, а также очернению зафиксированных в период президентства Кочаряна достижений будет высоко оплачиваться. За нее могут также дать депутатский мандат.
Уже успела появиться первая «ласточка», вернее – «сорока». Заявку на победу во внутривидовой борьбе и становление клиентом власти номер один вновь подал Никол Пашинян.
Выступая в НС на тему денежно-кредитной политики, он, согласно канонам жанра, сначала раскритиковал власти (озвучивание имени Сашика сейчас в моде и поощряется из президентского дворца, так как тем самым обходится тема осуществляющего экономическое разграбление реального «Сашика»), а затем перешел к непосредственному делу, заявив, что фиксировавшийся при Роберте Кочаряне двухзначный экономический рост был по той простой причине, что из-за рубежа поступал большой объем трансфертов, поскольку дела шли хорошо у наших соотечественников за границей.
Обратите внимание: Никол в «крайне оппозиционной» риторике повторяет распространяемый «геббельским» агитпропом блеф, согласно которому при Саргсяне экономическая ситуация ухудшилась, бедность выросла, а объемы потребления сократились, так как положение дел за рубежом осложнилось. Это не что иное, как одна из распространяемых в рамках сказки «А в чём тут вина Сержа?» «мутиловок».
В данном случае мы имеем дело с вариантом «мутиловки» «две в одном», то есть в оборот вводятся сразу два ложных тезиса: заявляется, будто зафиксированные при Кочаряне позитивные показатели не имеют к нему никакого отношения, и опосредованно намекается, что в существующих проблемах виновата не проводимая Сержем Саргсяном необольшевистская политика, а царящая в мире сложная ситуация (в рамках этого тезиса «прозападники» иногда требуют отставки Путина).
Посредством именно этого наглого вранья Никол якобы и критикует сегодняшние власти.
Наглой же ложью и гегамянством слова Никола являются по той простой причине, что проводившаяся Кочаряном экономическая политика резко отличается от сержевской.
Действительно, в то время имелось благоприятное внешнее влияние, но многие «забывают», что те финансовые потоки, которые сократились по причине мирового финансово-экономического кризиса, были компенсированы взятыми этими властями кредитами в более чем 3 миллиарда долларов. То есть сугубо в плане количества денег с 2008 года в Армению поступило больше денег, чем в годы фиксировавшегося двухзначного экономического роста. Но, как выясняется, мы столкнулись с экономическим спадом, и до сих пор не можем вернуться к показателю ВВП 2008 года в долларовом выражении. Иными словами, озвученная устами Никола мысль властей о том, что в годы Кочаряна экономика росла, так как из-за рубежа в Армению поступало больше денег, лопается словно мыльный пузырь, когда сравниваем объемы трансфертов того времени и сегодняшних кредитов.
В годы правления Сержа деньги в Армению поступали, но они были разграблены и распилены под завесой «реформ». Именно по этой причине граждане РА и не почувствовали позитивного эффекта этих денег, но узнали, что оказались под бременем взятых кредитов.
Кроме того, после 2008 года резко изменилась также внутренняя экономическая политика. Власти взяли на вооружение лозунг «Да грабежу!» и впряглись в дело по выжиманию из людей денег даже посредством расчерченных на асфальте красных линий. Ничего подобного при Кочаряне не было, как и не было многих других негативных явлений.
Конечно же, в период президентства Кочаряна были также грубые ошибки, среди которых можно выделить кадровую политику и оставление без внимания политико-идеологической сферы.
Никол коснулся также темы посылаемых из-за рубежа денег в контексте эмиграции. Согласно ему, власти делаю так, чтобы люди покидали страну, работали за границей и посылали сюда деньги, дабы здесь строилась экономика и собирался бюджет. То есть поощрялась эмиграция. Его слова были бы правдой, если бы он не отождествлял в связи с эмиграцией Саргсяна и Кочаряна.
Закрепленный за властным агитпропом Никол говорит, что и Саргсян, и Кочарян поощряли эмиграцию, чтобы получать извне деньги, но это ложь.
Дело в том, что в период правления Кочаряна была даже зафиксирована иммиграция. То есть ему удалось для начала сдержать эмиграцию, а затем поспособствовать позитивному сальдо миграции. Это факт, который никто не может отрицать, но для Никола и его хозяев важны не факты. Куда важнее работать с трибуны НС и других площадок в пользу Сержа. С чем черт не шутит – может впоследствии позволят вновь получить депутатский мандат.
Подождем самопроявления остальных клиентов власти. И чем больше они будут говорить, тем лучше для Кочаряна. Что ж, выход за вами, дорогие «барабаны»!
Кстати, заранее предупредим, что «мочить» всех клиентов будем беспощадно. Умыкание денег у властей критикой Кочаряна выйдет вам боком.