Ռոբերտ Քոչարյանի «այո»–ն և «ոչ»–ը
Ռոբերտ Քոչարյանի գնահատականը սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ և նրա գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանի հայտարարությունը տվեցին երկու կարևոր հարցերի պատասխան։
Ըստ այդմ՝ Ռոբերտ Քոչարյանը «ոչ» է ասում սահմանադրական փոփոխություններին՝ միևնույն ժամանակ տարանջատվելով, այսպես կոչված, «Ո՛չ»–ի ճակատից։ Մինչդեռ իշխանական քարոզչամեքենան անընդհատ տարածում էր այն թեզը, թե, իբր, ձևավորված «Ո՛չ»–ի ճակատի հետևում ՀՀ երկրորդ նախագահն է կանգնած։
Բոլոր լուրջ մարդիկ հասկանում էին, որ այդ թեզն ընդամենը իշխանական քարոզչամեքենայի նետած հերթական «մուտիլովկաներից» է, քանզի պարզ էր, որ Քոչարյանը չէր կարող համագործակցել այն «խառա–խուռա» ուժերի (Սերժի «ֆեյք» Պարույր, «100–ամյակը ռեժիմի հետ և ռեժիմի տակ» կարգախոսով առաջնորդվողներ, «1in.am»–ի արտահաստիքային թղթակից Արամ Զավենի Սարգսյան և այլք) ու վաղուց «խուրդված» դեմքերի հետ, որոնք այսօր «ոչ» են խաղում, սակայն իրականում լրիվ այլ դաշտում են գտնվում։
Անշո՛ւշտ, «Ո՛չ»–ի ճակատում կամ ավելի ճիշտ՝ ճակատներում, կան նորմալ սուբյեկտներ և ազնիվ քաղաքացիներ, ովքեր իրական փոփոխություններ են ուզում և դեմ են «սահմանադարական» հեղաշրջմանը (այս առումով հատկապես կուզենայինք դրականորեն առանձնացնել «Չե՛ք անցկացնի» նախաձեռնության անդամներին, պայքարի ելած ակտիվ երիտասարդներին, փաստաբաններին և այլոց), սակայն ընդհանուր առմամբ պատկերն այնպիսին է, որ «էն գլխից» էլ բացառվում էր Քոչարյանի աջակցությունը դրա ձևավորմանը։ Եվ պարզապես ծիծաղելի են այն «թունդ ընդդիմադիրների» բոցաշունչ հայտարարությունները, թե իրենք Քոչարյանի հետ չեն համագործակցի։ Դա հիշեցնում է այն ծեր ու թառամած «պուտանկեքի» վարքագիծը, ովքեր նետվում են տղամարդկանց վրա՝ պահանջելով կենակցում, ու երբ հասկանալի պատճառներով մերժում են ստանում, գոռում են, թե իրենք, միևնույն է, չէին տրվելու, քանզի բարոյական են։
Ինչ վերաբերում է «այո»–ին, ապա Քոչարյանն «այո» ասաց ներքին կյանքի, քաղաքական համակարգի և սոցիալ–տնտեսական գործող հարաբերությունների փոփոխություններին՝ Վիկտոր Սողոմոնյանի շուրթերով հայտարարելով, որ կարող է 2017–ին գլխավորել ցուցակ և ստանալով ժողովրդի քվեն՝ դառնալ երկրի փաստացի ղեկավարը։
«Եթե Ռոբերտ Քոչարյանն իրոք վերստին ձգտի ստանձնել երկրի ղեկավարի դիրքը, ապա Սահմանադրության փոփոխման և Հանրապետության Նախագահի ինստիտուտի թուլացման պարագան մեծ նշանակություն չեն ունենա: Նոր իրավիճակում Ռոբերտ Քոչարյանը կարող է 2017 թվականին իր գլխավորած ցուցակով մասնակցել խորհրդարանական ընտրություններին, փորձել ստանալ ժողովրդի քվեն և ստանձնել երկրի փաստացի ղեկավարի պաշտոնը: Ռոբերտ Քոչարյանի հանդեպ նույնիսկ կտրուկ բացասական վերաբերմունք ունեցող գործիչները հրապարակայնորեն արձանագրում են այն հանգամանքը, որ ընտրություններին նրա մասնակցությունը ամբողջովին կփոխի ներքաղաքական դասավորությունը»,– մասնավորապես հայտարարել է Վ. Սողոմոնյանը:
Այդպիսով պայթեց նաև այն մյուս փուչիկը, որը կրկին փչվել էր իշխանական քարոզչամեքենայի կողմից։
Բանն այն է, որ երկար ժամանակ տարածվում էր, թե, իբր, սահմանադրական փոփոխությունները փակում են Ռոբերտ Քոչարյանի վերադարձի և իշխանության գալու ճանապարհները, քանզի նա միայն նախագահական ընտրությունների միջոցով է նման հնարավորություն տեսնում։
Քոչարյանն իր հարցազրույցով նախ ցույց տվեց, որ սահմանադրական փոփոխություններին դեմ է բացառապես պետական շահի տեսանկյունից, այլ ոչ թե իր վերադարձի։
Ինչ վերաբերում է մեծ քաղաքականություն վերադառնալ–չվերադառնալու թեմային, ապա, Վիկտոր Սողոմոնյանի պարզաբանմամբ, վերջ դրվեց նաև այդ խոսակցությանը։
Քոչարյանը հասկացրեց, որ անգամ եթե սահմանադրական փոփոխությունն անցնի, ապա դա իրեն որևէ ձևով չի խանգարելու ակտիվորեն մասնակցել քաղաքական գործընթացներին ու իշխանության գալ։
Հ.Գ.։ ՀՀԿ–ական որոշ օդիոզ դեմքեր «փչացած պատեֆոնի» պես կրկնում են, թե Ռոբերտ Քոչարյանը թիմ չունի։ Սերժ Սարգսյանը նրանց միջոցով ուզում է ասել, թե, իբր, ինքը թիմ ունի։
Եթե «քաղաքական թիմ» կոչվածը հարյուր տիրոջ ծառա «ոհմակն» է կամ հաճախորդաց բանակը, ապա, այո՛, Քոչարյանը նման թիմ չունի։
Քոչարյանը չունի թիմ, որը մի քանի տարի առաջ պահանջում էր իր հրաժարականը, իսկ հիմա լպստում է «հրաժարեցվողի» կոշիկները։
Քոչարյանը չունի թիմ, որի անդամներից ոմանք մի ժամանակ խայտառակ որակումներ էին տալիս իրար (դատարկ դհոլ, իդիոտ, թալանչի, ամենավարկաբեկված մարդ և այլն), բայց հիմա դարձել են հլու–հնազանդ կամակատարներ և քաղաքական դիակներ։
Իսկ թե ինչպիսի քաղաքական թիմ ունի Ռոբերտ Քոչարյանը, կյանքը ցույց կտա։ Շատ չի մնացել։ 2017–ը սարերի հետևում չէ։

«Да» и «нет» Роберта Кочаряна
Оценка Роберта Кочаряна по части конституционных изменений и заявление руководителя его офиса Виктора Согомоняна дали ответы на два важных вопроса.
При этом Роберт Кочарян говорит «нет» конституционным изменения, дистанцируясь от так называемого фронта «Нет!». В то время как властный агитпроп постоянно муссировал, что за сформировавшимся фронтом «Нет!» якобы стоит второй президент РА.
Все серьезные люди понимали, что это всего лишь очередная «мутиловка» властной пропагандистской машины, так как было понятно, что Кочарян не мог сотрудничать с теми разношерстными силами («фейковый» сержевский Паруйр, руководствующиеся лозунгом «100-летие с режимом и под ним», внештатный корреспондент «1in.am» Арам Завенович Саркисян и др.) и уже давно дискредитировавшимися лицами, которые сегодня играют в «нет», но в действительности находятся в противоположном лагере.
Несомненно, во фронте «Нет!» или, что вернее, в ее фронтах есть нормальные субъекты и честные граждане, которые хотят реальных изменений и выступают против «конституционного» переворота (в этом плане особенно хотелось бы позитивно выделить членов инициативы «Не проведете!», вышедшую на борьбу активную молодежь, адвокатов и др.), однако в целом картина такова, что поддержка Кочаряна в его формировании была исключена изначально. И попросту смешны те пламенные заявления «ярых оппозиционеров», что они не станут сотрудничать с Кочаряном. Это напоминает поведение тех одряхлевших путан, которые бросаются на мужчин в надежде получить желаемое, но, удостоившись по понятным причинам отказа, начинают кричать, мол, они всё равно бы им не отдались, аргументируя это своей нравственностью.
Что касается «да» Кочаряна, то он высказал его по части необходимости изменения внутренней жизни страны, политической системы и существующих социально-экономических отношений, устами Виктора Согомоняна дав понять, что может в 2017 году возглавить список и, заручившись народной поддержкой, стать фактическим руководителем страны.
«Если Роберт Кочарян действительно захочет вновь занять должность руководителя страны, то обстоятельства изменения Конституции и ослабления президентского института не будут иметь большого значения. В новых условиях Роберт Кочарян может принять участие в парламентских выборах 2017 года во главе своего списка, попытавшись заручиться народным вотумом и занять тем самым пост фактического руководителя страны. Даже имеющие к Роберту Кочаряну резко негативное отношение деятели публично признают, что его участие в выборах полностью изменит внутриполитическую расстановку», – заявил, в частности, Согомонян.
Тем самым был подорван другой мыльный пузырь, раздутый властным агитпропом.
Дело в том, что уже долгое время распространяется, что конституционные изменения перекрывают пути возвращения Роберта Кочаряна и прихода во власть, поскольку он видит подобную возможность лишь в случае президентских выборов.
Своим интервью Кочарян прежде всего показал, что выступает против конституционных изменений исключительно с точки зрения государственных интересов, а не своего возвращения.
Что касается темы вероятности его возвращения в большую политику, то разъяснением Виктора Согомоняна конец был положен и этим разговорам.
Кочарян дал понять, что даже если конституционные изменения будут осуществлены, это ему никак не помешает принять активное участие в политических процессах и прийти к власти.
P.S. Некоторые одиозные представители РПА любят, подобно испорченной пластинке, повторять, что у Роберта Кочаряна нет команды. Посредством них Серж Саргсян хочет сказать, что у него самого эта команда есть.
Если политической командой является «стая» слуг всех господ или армия клиентов власти, то, действительно, у Кочаряна подобной команды нет!
У Кочаряна нет команды, которая несколько лет назад требовала его отставки, а сейчас лижет «отставленцу» ботинки.
У Кочаряна нет команды, некоторые члены которой в свое время озвучивали в адрес друг друга позорные эпитеты (пустой барабан, идиот, вор, самый скомпрометированный человек и др.), но сейчас стали покорными прислужниками и политическими трупами.