Վարդան Օսկանյան. «Կնշանակի, որ անցել ենք ոչ թե խորհրդարանական, այլ միակուսակցական, մենաշնորհային կառավարման համակարգի»
Մի պահ վերանալով սահմանադրական փոփոխությունների հետին նպատակների, օրինականության և նպատակահարմարության հարցերից և մնալով զուտ բովանդակային հարթության մեջ՝ կարելի է հաստատել, որ դեկտեմբերի 6-ին հայ ժողովրդի առջև դրվում է մեկ հիմնական հարց՝ մնալ այսօրվա գործող կիսանախագահական համակարգո՞ւմ, թե՞ անցնել ամբողջական խորհրդարանական համակարգի:
Դժբախտաբար առաջարկված սահմանադրությունում խորհրդարանական համակարգը բնորոշող հիմնարար դրույթը՝ հոդված 89-ը, այնպիսի անորոշ և հեղհեղուկ ձևակերպում է ստացել, որ խորհրդարանական համակարգի անցնելու կամ չանցնելու մասին մենք կարող ենք իմանալ հանրաքվեից հետո սպասվող ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններից հետո:
Այլ կերպ ասած, խորհրդարանական համակարգի անցնելու կարևորագույն այս հարցը փաստորեն որոշում է ոչ թե ժողովուրդը, այլ այսօրվա խորհրդարանական մեծամասնությունը:
Օրինակ, ապագայում ընդունվող ընտրական օրենսգիրքը կարող է արձանագրել, որ «եթե խորհրդարանական ընտրության արդյունքում որևէ կուսակցություն կամ դաշինք կայուն մեծամասնություն չի հավաքում, ապա առաջին տեղը գրաված կուսակցությանը կամ դաշինքին իրավունք է տրվում երկու շաբաթվա ընթացքում ձևավորել կոալիցիա՝ հակառակ դեպքում անցկացվում է ընտրությունների երկրորդ փուլ, որին մասնակցում են առաջին երկու տեղերը գրաված կուսակցությունները կամ դաշինքները»: Դա կնշանակի, որ մենք փաստորեն անցել ենք ոչ թե խորհրդարանական, այլ միակուսակցական, մենաշնորհային կառավարման համակարգի:
Ոչինչ չի խանգարում, որ այսօրվա քաղաքական մեծամասնությունը նման դրույթ ամրագրի հետագայում ընդունվող ընտրական օրենսգրքում: Մինչդեռ իրական խորհրդարանական համակարգ կլինի այն դեպքում, երբ հենց սահմանադրության տեքստում ամրագրվի, որ եթե առաջին տեղը գրաված ուժը չի կարողանում նախատեսված ժամկետում կոալիցիա ձևավորել, այդ իրավունքը տրվում է երկրորդ տեղը գրավածին, ապա երրորդ տեղը գրաված քաղաքական ուժին, իսկ այս բոլորի անհաջողության դեպքում արդեն անցկացվում են խորհրդարանական նոր ընտրություններ, որոնց մասնակցում են բոլորը:
Ահա սա է խորհրդարանական համակարգի տառն ու ոգին, որը բացակայում է առաջարկվող սահմանադրության տեքստում:

Вардан Осканян: «Будет означать, что на деле мы перешли не к парламентской, а к однопартийной, монопольной системе правления.
Депутат Национального собрания Армении, бывший министр иностранных дел РА Вардан Осканян на своей странице в «Facebook» коснулся вопроса конституционных изменений.
«На минуту отвлекшись от скрытых намерений конституционных изменений, вопросов законности и целесообразности и оставшись исключительно в содержательной плоскости, можно констатировать, что 6 декабря перед армянским народом ставится один основной вопрос: остаться с сегодняшней полупрезидентской системой или перейти на парламентскую систему правления?
К сожалению, в предложенной Конституции основному положению, характеризующему парламентскую систему (ст. 89), дана такая неопределенная формулировка, что о переходе или непереходе на парламентскую систему можно будет судить лишь после изменений в Избирательном кодексе по прошествии референдума.
Иными словами, важнейший вопрос о переходе на парламентскую систему, фактически, решает не народ, а сегодняшнее парламентское большинство.
Например, в будущем в ИК может быть закреплено, что «если в результате парламентских выборов ни одна партия или ни один партийный альянс не набирает прочного парламентского большинства, то занявшей первое место партии (или альянсу) отводятся две недели на формирование коалиции; в противном случае проводится второй тур выборов, в котором принимают участие занявшие первые два места партии или партийные альянсы». Это будет означать, что на деле мы перешли не к парламентской, а к однопартийной, монопольной системе правления.
Закрепить подобное положение в предстоящем принятию Избирательном кодексе сегодняшнему политическому большинству ничего не мешает. В то время как реальная парламентская система будет в случае, если в самом конституционном тексте будет закреплено, что при неспособности занявшей первое место силы сформировать коалицию в отведенные сроки это право перейдет к занявшей второе место политической силе, затем третьей. Если же и им не удастся сформировать коалицию, должны быть проведены новые парламентские выборы, в которых примут участие все силы.
Именно в этом и заключаются буква и дух парламентской системы правления, которые отсутствуют в предложенном тексте Конституции», – говорится в записи Вардана Осканяна.