«Այո»–ի և «Ոչ»–ի հիմնական տարբերությունը
Սահմանադրական փոփոխությունների հետ կապված՝ ամեն ինչ կամ գրեթե ամեն ինչ պարզ է։ Այն կազմակերպվում է միանձնյա իշխանություն ձևավորելու, իսկ եթե չստացվի, ապա քաոսային կառավարման համակարգ ներդնելու համար, որպեսզի հնարավոր լինի խուսափել իրավական ինչ–ինչ գործընթացներից։
Հիմնական օրենքի 50–րդ հոդվածը սկսելու էր գործել 2018–ից, և այդ իսկ պատճառով հիմա փոխվում է մայր օրենքը, որպեսզի շրջանցվի այն նորմը, ըստ որի՝ նույն անձը չի կարող երեք անգամ անընդմեջ հանրապետության նախագահ լինել։
Փաստացի, տեղի է ունենում Սահմանադրության վերացում՝ նոր Սահմանադրության ընդունման միջոցով։ Այսինքն՝ փոփոխությունների նպատակը ոչ թե գործող համակարգի բարելավումն է (ինչպես որ տեղի ունեցավ 2005թ–ին), այլ նոր համակարգի ներդրումը՝ «Սահմանադրությունը ես եմ» թեմայով։
Գործող Սահմանադրության վերացման հարցում կա երկու տեսակետ՝ «Այո» և «Ոչ» (այսպես կոչված՝ «երրորդ» տեսակետ հայտնողները Նիկոլ Փաշինյանի նման «այո»–ի քարոզիչներ են, բայց՝ «շուստրիավարի»)։
«Ո՛չ» է ասում գրեթե ողջ հանրությունը։ Անգամ իրար տանել չկարողացողներն ու գաղափարական տարբեր հատվածներում գտնվողներն այս հարցում համակարծիք են։
«Այո»–ի կողմնակիցներ են ՀՀԿ ղեկավարը, իր նեղ շրջապատը և ՀՅԴ վերնախավը։ Վերջինս կարծում է, որ նոր Սահմանադրության շրջանակներում «հայրենասիրական» առևտուրն ավելի լավ ու «լեգիտիմ» կստացվի։ Հաճախորդությանը տրվում է «ինստիտուցիոնալ» և «օրենսդրական» տեսք, ինչը չի կարող չուրախացնել Հրանտ Մարգարյանին ու նրան ենթարկվող մի քանի «սկզբունքայինների»։
Կան նաև ֆորմալ «Այո»–ականներ, որոնք կցվել են ՀՀԿ–ին և ունեն ֆոնային դերակատարում։
«Այո» և «ոչ» ասողների հիմնական տարբերությունն այն է, որ առաջինները որպես «փաստարկ» օգտագործում են ոչինչ չասող և դեմագոգիկ ձևակերպումներ («մարդակենտրոն», «անանձնական», «առաջադեմ» և այլն), իսկ ահա «ոչ» ասողների հիմնավորումներն առարկայական են։
Այն, որ հանրությունը «ոչ» է ասելու հանրաքվեի ժամանակ, կասկած չկա։ Հարցն այն է, թե արդյոք հնարավոր կլինի՞ պահել հանրության ձայները, իսկ եթե կեղծիքն ամրագրվի ԿԸՀ–ի կողմից (առանց կեղծիքի՝ «այո»–ն բացառվում է), ապա արդյոք հնարավոր կլինի՞ դրանից հետո ալիք բարձրացնել այն քաղաքական ուժերի միջոցով, որոնք այսօր «ոչ» են քարոզում կամ արտահերթ իշխանափոխության հարց են բարձրացնում։

Основное отличие «Да» и «Нет»
В связи с конституционными изменениями всё или практически всё понятно. Они предпринимаются для формирования единоличной власти, а если не получится – внедрения основанной на хаосе системы управления, чтобы суметь избежать последующей правовой ответственности.
50-я статья Основного закона начала бы действовать с 2018 года, поэтому сейчас пытаются изменить Конституцию, чтобы обойти ограничение, согласно которому одно и то же лицо не может занимать президентский пост более двух сроков подряд.
На деле происходит ликвидация Конституции посредством принятия новой. То есть целью изменений является не улучшение действующей системы (как это произошло в 2005 году), а внедрение новой системы в логике «Конституция – это я».
В вопросе ликвидации действующей Конституции есть два мнения – «Да» и «Нет» (выразители так называемого «третьего» мнения вроде Никола Пашиняна являются пропагандистами «да», но в «шустром» варианте).
«Нет!» говорит практически всё общество. Единогласны в этом вопросе даже не выносящие друг друга и находящиеся по разные идеологические полюса стороны.
Сторонниками «Да» являются руководитель РПА, его узкое окружение и верхушка АРФД. Последней кажется, что в рамках новой Конституции «патриотический» торг у них получится лучше и «легитимнее». Клиентству придается институциональный и «законодательный» вид, что не может не радовать Гранта Маргаряна и подчиняющихся ему нескольких «принципиальных».
Есть также формальные «Да»-евцы, которые закрепились за РПА и играют фоновую роль.
Основное отличие между сторонниками «Да» и «Нет» заключается в том, что первые в качестве «аргумента» используют ничего не говорящие и демагогичные формулировки («ориентированная на человека», «безличностная», «прогрессивная» и др.), а обоснования вторых носят предметный характер.
То, что общество скажет во время референдума своё «нет», не вызывает никаких сомнений. Вопрос в том, удастся ли удержать голоса общества и поднять волну протеста в случае утверждения Центризбиркомом сфальсифицированных результатов (без фальсификации «Да» исключено) посредством тех политических сил, которые сегодня агитируют «Нет» или поднимают вопрос внеочередной смены власти.