«Այո»–ի 50 երանգները
Առաջին խմբում «ի պաշտոնե» «այո» ասողներն են՝ ՀՀԿ–ականները։ Նրանք միշտ «այո» են ասել։ «Այո» են ասել 1995–ին, երբ մաս էին կազմում «Հանրապետություն» դաշինքին։ «Այո» են ասել 2005–ին, երբ սատարում էին Ռոբերտ Քոչարյանին։ «Այո» են ասում նաև հիմա, երբ դա անհրաժեշտ է արդեն Սերժ Սարգսյանին, ում հրաժարականն էին, ի դեպ, պահանջում տարիներ առաջ։
Կան նաև վճարովի «այո» ասող «քաղաքական գործիչներ», «վերլուծաբաններ» և «անկախ» դեմքեր։ Սրանք այն դիշովկեքն են, որոնց միշտ էլ այս իշխանություններն օգտագործում են։
ՀՅԴ–ական վերնախավն էլ է «այո» ասում, քանզի համոզված է, որ նոր համակարգի պայմաններում քաղաքական դաշտը վերածվելու է «ապրանքահումքային» բորսայի, և տեղի են ունենալու «լեգիտիմ» սակարկություններ։ Իսկ դա նրանց հնարավորություն կտա դառնալ ազատ «փոխարկելի»՝ այդտեղից բխող բոլոր կոմերցիոն հետևանքներով։
Կան նաև շրջանակներ, որոնց համար «այո»–ն «զաչոտ» հանձնելու պես մի բան է։ Նաև՝ ներքին հույս, որ «այո»–ից հետո կհաջողվի պահպանել աթոռը և հետագայում ստանալ մի քանի պատգամավորական մանդատ։
Ինչ վերաբերում է հանրությանը, ապա անկեղծորեն ու գիտակցված «այո» ասող դեռ չի հանդիպել բնության մեջ։ Իսկ դա նշանակում է, որ միայն տոտալ ընտրակեղծիքների դեպքում է հնարավոր «այո»–ն։ Կստացվե՞ն այդ կեղծիքները, թե՞ ոչ՝ պարզ կդառնա դեկտեմբերի 6–ին։
Հ.Գ.։ Քիչ էր մնում՝ մոռանայինք ամենագլխավոր «այո» ասողներին՝ ՀՀԿ ղեկավարին ու իր նեղ շրջապատին։ Նրանց համար «այո»–ն կենաց–մահու հարց է։ Այստեղ միայն վերարտադրվելու խնդիր չէ դրված։ Խնդիրը նախ և առաջ անձնական անվտանգությանն է վերաբերում։

Говорящих «да» проекту новой Конституции можно разделить на несколько групп.
К первой из них относятся те, кто делают это «по долгу службы», – члены РПА. «Да» они говорили всегда: в 1995 году, года были частью блока «Республика», в 2005 году, когда поддерживали Роберта Кочаряна, и сейчас, когда это уже нужно Сержу Саргсяну, отставки которого, кстати, они требовали годами ранее.
Есть также говорящие «да» на платной основе «политические деятели», «аналитики» и «независимые». Это те дешевки, которых власти используют постоянно.
«Да» говорит также верхушка АРФД, так как уверена, что в условиях новой системы политическое поле превратится в «товарно-сырьевую» биржу, на которой будут происходить «легитимные» торги. Это, в свою очередь, предоставит им возможность стать свободно «конвертируемыми», со всеми вытекающими из этого коммерческими последствиями.
Есть также круги, для которых «да» является чем-то вроде сдачи зачета. А также надеждой, что после «да» удастся сохранить своё кресло и получить впоследствии несколько депутатских мандатов.
Что касается общества, то искренне и осознанно говорящих «да» в его среде пока не было. А это означает, что «да» возможно исключительно в случае тотальных фальсификаций. Получатся они или нет, станет ясно 6 декабря.
P.S. Чуть было не забыли о главных глашатаях «да» – руководителе РПА и его узком окружении. Для них «да» – вопрос жизни и смерти. Здесь стоит задача не только воспроизводства у власти. Вопрос, прежде всего, касается их личной безопасности.