Որպեսզի կրկին կարիք չլինի ասել «Je suis ...»
Հեշտ է, քանզի «Իսլամական պետությունը» հայտարարել է, որ դա իր ձեռքի գործն է։ Այսինքն՝ պարզ է, թե որ շրջանակն է սպանությունների պատվիրատուն, ու նաև պարզ է, թե ինչ պետք է անել։
Բարդությունն այստեղ այն է, որ Ֆրանսիան դարձել է սեփական քաղաքականության, ավելի ճիշտ՝ սեփական քաղաքականության բացակայությա՛ն զոհը։
Ֆրանսիան ու ընդհանրապես ամբողջ ԵՄ–ն չունի սեփական արտաքին քաղաքականություն և անվտանգության սեփական համակարգ։ ԵՄ–ի արտաքին քաղաքականությամբ, մեծ հաշվով, զբաղվում է ԱՄՆ–ը։
ԵՄ անվտանգության երաշխավորը ՆԱՏՕ–ն է, այսինքն՝ կրկին ԱՄՆ–ը։ Վերջինս ԽՍՀՄ փլուզմանը հաջորդած 25 տարվա ընթացքում ցույց տվեց, որ խայտառակ արդյունքներ է ապահովում և մեծագույն դժբախտությունների պատճառ դառնում (Իրաք, Սիրիա, Լիբիա, Ուկրաինա, Վրաստան, Եգիպտոս, Թունիս և այլն)։
Ամերիկյան վերնախավն, անշո՛ւշտ, այդպես չի ուզում, բայց այդպես ստացվում է։ Նրանք ամեն անգամ, ի վերջո, ընդունում են, որ սխալվել են, բայց համապատասխան հետևություններ չեն անում։ Չեն անում, քանզի մինչև վերջերս գերմենաշնորհային կարգավիճակ ունեին միջազգային ասպարեզում։ Իսկ գերմենաշնորհային կարգավիճակը, ինչպես բիզնեսում, այնպես էլ քաղաքականության մեջ (նաև՝ միջազգային հարաբերություններում), ոչ մի լավ բանի չի հանգեցնում։ Ժողովրդավարության ու մրցակցային շուկայական տնտեսության ջատագով Միացյալ Նահանգներն այդ արժեքները քարոզում է ուրիշներին, բայց ինքը լրիվ այլ վարքագիծ է դրսևորում։
ԵՄ առաջնորդները, թերևս, բնազդաբար էին զգում գերմենաշնորհային դիրք ունեցող ԱՄՆ–ի տակ գտնվելու վտանգավոր հեռանկարը, բայց քանի որ ամերիկյան ձախողումներն ուղղակիորեն չէին ազդում իրենց երկրների վրա, ուստի չէին զբաղվում քաղաքականությամբ։ Եվ ինչպես միշտ է լինում՝ քաղաքականությամբ չզբաղվողով զբաղվում է քաղաքականությունը։ Փարիզում մենք հենց քաղաքականության բացակայության հետևանքը տեսանք։
Կանե՞ն ԵՄ–ում համապատասխան եզրահանգումներ, թե՞ կրկին հայացքը կհառեն դեպի Վաշինգտոն ու կշարունակեն գործիքի դերում ՌԴ դեմ անիմաստ պայքարը՝ հնարավորություն տալով ԻՊ–ին ու մյուս ահաբեկչական կազմակերպություններին, օգտվելով աշխարհի հզորների տարաձայնություններից ու պարզ հիմարություններից, ազատորեն կրակել աշխարհի մայրաքաղաքներում, ցույց կտան առաջիկա օրերը։
Զգուշավոր լավատեսության համար հիմք է հանդիսանում այն, որ այսօր Փարիզում Ֆրանսիայի ներկա ու նախկին նախագահները համատեղ քննարկել են նոր քաղաքականության ներդրման հարցերը։ Օլանդի հետ հանդիպումից հետո Սարկոզին հայտարարել է, որ ահաբեկչության դեմ պայքարում Արևմուտքը պետք է գործի Ռուսաստանի հետ համատեղ։
«Սիրիայում չպետք է լինի հակաահաբեկչական երկու կոալիցիա»,– համոզմունք է հայտնել Սարկոզին։
Համատեղ գործելու մասին ՌԴ նախագահ Պուտինը միշտ է առաջարկ ներկայացրել, սակայն ԱՄՆ–ը և իր ազդեցության տակ գտնվողները, այդ թվում՝ Ֆրանսիան, մշտապես դեմ են արտահայտվել միասնական ջանքերին՝ առաջ քաշելով Սիրիայի նախագահ Ասադի անհապաղ հեռացման թեման, որն այլ կերպ, քան «բզիկ», չես անվանի։
Բայց հիմա իրավիճակը փոխվել է, քանզի քաղաքականության բացակայությունը և ուրիշի վրա հույս դնելով «անդարդ» ապրելը շատ ծանր է նստում ֆրանսիացիների ու մյուսների վրա։
Ու որպեսզի հետագայում կրկին կարիք չլինի հայտարարելու «Je suis Charlie», «Je suis Paris» և այլն, ֆրանսիացիներն ու «առաջադեմ» կոչված աշխարհի քաղաքացիներն իրենց կառավարություններից պետք է պահանջեն պատասխանատու և ռացիոնալ քաղաքականություն միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի և գլոբալ խաղաղության ապահովման հարցերում։
Արևմուտքն ու Ռուսաստանը պետք է լեզու գտնեն և սկիզբ դնեն բազմաբևեռ աշխարհի։ Ամերիկյան հեգեմոնիայով միաբևեռ աշխարհն իր բացասական հետևանքները ցույց է տվել։ Ու այդպես այլևս հնարավոր չէ շարունակել։ Առանց Սովետի հնարավոր չէր պայքարել ֆաշիստական Գերմանիայի դեմ, ու հիմա էլ առանց ՌԴ–ի հնարավոր չէ ոչնչացնել ամերիկյան մենաշնորհի և սխալ քաղաքականության հետևանք հանդիսացող «Իսլամական պետություն» կոչված չարիքի արտադրամասը։

Чтобы снова не пришлось говорить «Je suis ...»
Легко, так как «Исламское государство» заявило о взятии на себя ответственности. То есть понятно, какие круги стоят за убийствами и что нужно предпринять.
Сложности здесь заключаются в том, что Франция стала жертвой собственной политики, вернее – ее отсутствия.
Франция и весь ЕС не имеют собственной внешней политики и собственной системы безопасности. Внешней политикой ЕС, по большому счету, занимаются США.
Гарантом безопасности ЕС является НАТО, то есть снова США, которые за последние после развала СССР 25 лет показали, что обеспечивают позорные результаты и становятся причиной больших несчастий (Ирак, Сирия, Ливия, Украина, Грузия, Египет, Тунис и т.д.).
Несомненно, американская элита этого не хочет, но так получается. В конце концов, они каждый раз признают, что ошиблись, но не делают из этого соответствующих выводов. Не делают же потому, что до последнего обладали на международной арене монопольными позициями. Монополия же, как в бизнесе, так и в политике (в том числе международных отношениях), ни к чему хорошему не приводит. Апологеты демократии и конкурентной рыночной экономики Соединенные Штаты пропагандируют эти ценности другим, но сами проявляют совершенно другое поведение.
Пожалуй, лидеры ЕС инстинктивно чувствовали опасность перспективы нахождения под диктатом обладающих монопольной позицией США, но пока американские провалы непосредственно не отражались на их странах, не занимались политикой. И, как это бывает всегда, теми, кто не занимается политикой, политика занимается сама. В Париже последствия отсутствия политики мы как раз и увидели.
Сделают ли в ЕС соответствующие выводы или снова обратят взоры в сторону Вашингтона, продолжив бессмысленную борьбу с Россией в роли инструмента, предоставляя ИГ и остальным террористическим организациям возможность пользоваться разногласиями сильных мира сего и свободно стрелять в мировых столицах, покажут ближайшие дни.
Основой для осторожного оптимизма является то, что сегодня в Париже действующий и бывший президенты Франции обсудили вопросы внедрения новой политики. После встречи с Олландом Саркози заявил, что в деле борьбы с терроризмом Запад должен действовать совместно с Россией.
«В Сирии не должно быть двух антитеррористических коалиций», – выразил убеждение Саркози.
По части совместных усилий президент РФ Путин выступал с предложениями постоянно, однако США и находящиеся под их влиянием, в том числе Франция, всегда высказывались против, выдвигая на передний план вопрос незамедлительного ухода Асада, что иначе как бзиком не назовешь.
Однако сейчас ситуация изменилась, так как отсутствие политики и беззаботная жизнь с упованием на других дорого обходятся французам и остальным.
И дабы впоследствии снова не пришлось заявить «Je suis Charlie», «Je suis Paris» и др., французы и граждане считающихся прогрессивными стран должны потребовать от своих правительств ответственной и рациональной политики в вопросах борьбы с международным терроризмом и обеспечения глобального мира.
Запад и Россия должны найти общий язык и положить начало многополярному миру. Однополярный мир с гегемонией США свои негативные последствия уже проявил. И дальше так продолжаться не может. Без Советов было невозможно бороться с фашистской Германией, а сейчас без России невозможно искоренить зло под названием «Исламское государство», являющееся следствием американской монополии и ошибочной политики.