Էդվարդ Նալբանդյան. «Ղարաբաղի հետ կապված որևէ հարց չի կարող լուծվել առանց Արցախի ժողովրդի համաձայնության»
Արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հարցազրույցը «Առավոտ» օրաթերթին.
Պարոն նախարար, ՌԴ արտգործնախարարի երևանյան այցից հետո չեն դադարում հրապարակումները, թե այն կապված էր ԼՂ հարցում ինչ-ինչ զիջումների հետ: Մասնավորապես, ռուսական «Կոմերսանտը», վկայակոչելով բանակցություններին մոտ կանգնած իր աղբյուրը, տեղեկացնում է, որ այցի հիմնական հարցերից մեկը վերաբերել է հենց դրան: Կարո՞ղ եք պարզաբանել՝ արդյոք ԼՂ կարգավորումը քննարկվել է Լավրովի այցի ժամանակ, և եթե այո, ապա ի՞նչ համատեքստում:
–Ես նախընտրում եմ խուսափել ասեկոսեների մակարդակով հնչող և իրականության հետ կապ չունեցող լուրեր մեկնաբանելուց: Այդպիսի տեղեկություններ տարածողները հիշեցնում են հայտնի ասացվածքը՝ լսել են զանգի ձայնը, բայց չգիտեն, թե որտեղից է:
Ռուսաստանի արտգործնախարարի հետ մամլո ասուլիսի ժամանակ մենք թվարկեցինք այն թեմաներն ու ոլորտները, որոնք քննարկման առարկա էին եղել մեր միջև, դրանց թվում նշելով նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը: Ինչպես հայտնի է, Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից մեկն է, և մենք բարձր ենք գնահատում նրա և մյուս համանախագահների՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանն ուղղված ջանքերը: Սերգեյ Լավրովի հետ մենք տարեկան շուրջ մեկ տասնյակ հանդիպումներ ենք ունենում՝ թե երկկողմ, թե բազմակողմ ձևաչափերով, ինչը բնական է՝ հաշվի առնելով մեր երկու երկրների միջև դաշնակցային, ռազմավարական հարաբերությունները: Այդ հանդիպումներից յուրաքանչյուրի համար մամուլը կարող է տեղեկատվություն տարածել, թե քննարկվել են ԼՂ հիմնահարցի կարգավորմանը վերաբերող հարցեր, և պետք է նշեմ, որ հիմնականում շատ սխալված չի լինի: Որոշ բացառություններով հանդերձ, իհարկե, հարցը մշտապես գտնվում է մեր քննարկումների օրակարգում: Դա բնական է:
Այլ հարց է, երբ մամուլը փորձում է այդ քննարկումներին վերագրել մտացածին տարրեր, երբ մամուլը վկայակոչում է իր՝ այսպես կոչված բանակցություններին մոտ կանգնած աղբյուրը։ Ես հալած յուղի տեղ չէի ընդունի դա: Դժվար է պատկերացնել, թե ինչ աղբյուրի վրա կարող են հղում կատարել՝ նկատի ունենալով, որ բանակցություններն ընթանում են բարձր մակարդակով և նեղ ձևաչափով:
Ընդհանրապես ես խորհուրդ կտայի նման նուրբ հարցերի վերաբերյալ մեկնաբանություններ անելիս հենվել պաշտոնական տեղեկատվության վրա: Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների Նախագահները հինգ հայտարարություններ են արել ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ։ Նրանք ներկայացնում են մեկ ամբողջություն, կընդգծեի՝ մեկ ամբողջություն հանդիսացող սկզբունքներ և տարրեր, որոնց վրա պետք է հիմնված լինի ԼՂ հիմնահարցի հանգուցալուծումը: Պարզ համեմատությունը ցույց է տալիս, որ մամուլում հրապարակվածը չի համապատասխանում համանախագահ երկրների ղեկավարների հրապարակած՝ հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ մոտեցումներին: Հիմա, ինչպե՞ս եք կարծում, ո՞րն է առավել վստահություն ներշնչում, այն, ինչը հրապարակվել է համանախագահ երկրների Նախագահների անունի՞ց, թե՞ մամուլում տեղ գտած ասեկոսեները: Կարծում եմ, այստեղ երկու կարծիք լինել չի կարող:
Կցանկանայի հավելել նաև, որ Ղարաբաղի հետ կապված որևէ հարց չի կարող լուծվել առանց Արցախի ժողովրդի համաձայնության:
Պարոն նախարար, Հայաստանում շարունակում է քննարկվել Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական կոմիտեի կողմից բրիտանացի պատգամավոր Ուոլթերի՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ զեկույցի հաստատումը, որը քննարկվելու է լիագումար նիստում: Իրականում, ի՞նչ ազդեցություն կարող է ունենալ այս զեկույցի ընդունումը։
Ես բազմաթիվ առիթներով խոսել եմ այս մասին։ Հայաստանի դիրքորոշումը միանգամայն համընկնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների այն դիրքորոշմանը, որ այլ միջազգային կառույցներ, կազմակերպություններ չպետք է որևէ քայլ ձեռնարկեն, որը կարող է խոչընդոտել խաղաղ կարգավորման գործընթացը, և, որը, հատկապես, կարող է սրել լարվածությունը տարածաշրջանում:
Ադրբեջանը փորձում է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման քննարկումները տեղափոխել այլ հարթակներ։ Սակայն միակ ձևաչափը, որն ունի միջազգային հանրության մանդատը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափն է:
Զեկուցողի անձը ևս խնդրահարույց է՝ անաչառության տեսանկյունից։ Նա տարիներ շարունակ բրիտանական խորհրդարանում, այսպես կոչված, Ադրբեջանի բարեկամների խմբի կարկառուն անդամներից է եղել, իսկ այդ խումբը, բրիտանական մամուլում հրապարակված տեղեկությունների համաձայն, լայնորեն օգտվել է Բաքվի ֆինանսավորումից։ Եվ միգուցե հենց այս կարգի հանգամանքով է պայմանավորված, որ Ուոլթերը ԵԽԽՎ անդամի իր առաքելության ավարտից ընդամենը երկու օր առաջ աճապարել է ներկայացնել այդ շինծու զեկույցը: Թե որն էր նրա շահագրգռվածության դրդապատճառը, թողնենք ձեր դատին։
Կցանկանայի նաև հիշեցնել Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարությունը, որտեղ այս կապակցությամբ ասվում է, որ բանակցությունների ձևաչափը փոխելու կամ զուգահեռ մեխանիզմներ ստեղծելու փորձերը կարող են վնասել բանակցային գործընթացը և խոչընդոտել հանգուցալուծմանն ուղղված առաջընթացը: Այս զգուշացումը ԵԽԽՎ անդամները պետք է լրջորեն հաշվի առնեն։
Նույն կարծիքը հայտնեց Ռուսաստանի արտգործնախարարը Երևան իր վերջին այցելության ընթացքում, ով ասաց, որ համանախագահները կտրականապես դեմ են, որ հետևողական, գործնական, համբերատար երկխոսության փոխարեն փորձ արվի՝ տեղափոխելու այդ խնդիրը միջազգային այլ հարթակներ, որոնք կարգավորմամբ չեն զբաղվում:
–Պարոն նախարար, Ուոլթերի տխրահռչակ զեկույցից հետո մեկ այլ զեկույց էլ է պատրաստվում այդ նույն կառույցում՝ ԵԽԽՎ-ում: Այն վերաբերում է Սարսանգի ջրամբարին, և զեկույցի վերնագրից իսկ կարելի է ենթադրել, որ հակահայկական ուղղվածություն է ունենալու: Այն վերնագրված է՝ «Ադրբեջանի սահմանային շրջանները միտումնավոր զրկվում են ջրից»: Ի՞նչ կասեք դրա վերաբերյալ:
Դեռ 2013թ.-ին ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակությունը բանաձևի նախագիծ էր ներկայացրել, որտեղ բողոքում էր, թե Ադրբեջանը զրկվում է Սարսանգի ջրերն օգտագործելու հնարավորությունից: ԵԽԽՎ նախագահն այն ժամանակ մերժեց ընթացք տալ այդ բանաձևին։ Հետագայում ինչ-ինչ պատճառներով ԵԽԽՎ-ում որոշում կայացվեց զեկուցող նշանակել և ուսումնասիրել խնդիրը:
Իհարկե, Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ որևէ փաստաթուղթ չի կարող անաչառ և անկողմնակալ համարվել, եթե զեկուցողն այնտեղ այց չի իրականացրել` տեղում իրավիճակին ծանոթանալու համար:
Հարց է առաջանում՝ ինչպես է զեկուցողը կարծիք կազմելու մի ջրամբարի մասին, որը չի էլ տեսել: Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները մշտապես արտահայտել են իրենց պատրաստակամությունը՝ Ադրբեջանի հետ համատեղ Սարսանգի ջրերն օգտագործելու կապակցությամբ: ԵԽԽՎ զեկուցողը կարող էր նաև հնարավորություն ունենալ Արցախ իր այցելության ընթացքում այդ առաջարկի իրականացման տեխնիկական կողմերը քննարկել Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների հետ:
Այս առումով հատկանշական է, որ զեկուցողն արդեն հասցրել է երկու անգամ այցելել Ադրբեջան։ Իսկ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները միայն ընդամենը երեք-չորս օր առաջ են ԵԽԽՎ քարտուղարությունից նամակ ստացել` զեկուցողին ընդունելու առաջարկությամբ:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավարը դեռևս օգոստոսի 3-ին ԵԽԽՎ քարտուղարությանն ուղղված իր նամակում պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստանում ընդունել ԵԽԽՎ զեկուցողին:
Զեկույցը նախատեսվում է ներկայացնել ԵԽԽՎ Սոցիալական հարցերի հանձնաժողովում: Այսինքն՝ ի սկզբանե նախատեսված էր, որ այս զեկույցը չի կրելու քաղաքական բնույթ, այլ՝ ունենալու է տեխնիկական ուղղվածություն: Հայկական կողմը բազմիցս կոչ է արել զեկուցողին, որը Բոսնիա-Հերցեգովինայի պատգամավոր է, մնալ այս տրամաբանության շրջանակներում և չքաղաքականացնել հարցը: Այնուամենայնիվ, մինչ այժմ զեկուցողի կողմից հապճեպ պատրաստած նախագծերում տեղ են գտել աղավաղումներ, որոնք հակասում են Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ընդունված ձևակերպումներին: Այս զեկույցից Ուոլթերի զեկույցի հոտն է գալիս։
Քանի որ Ադրբեջանի լոբբիստական ջանքերը այլ եվրոպական կառույցներում ձախողվում են, Բաքուն այստեղ իր նախաձեռնություններով փորձում է փրփուրներից կառչել։
Պարոն նախարար, վերջին ահաբեկչություններից հետո Ադրբեջանի նախագահը դրանք օգտագործեց՝ Հայաստանին հերթական մեղադրանքներ ներկայացնելու համար...
Ադրբեջանի ղեկավարն իր ներքաղաքական շահերն առաջ մղելու համար չի խորշում շահարկել անգամ ահաբեկչությունների զոհ դարձած մարդկանց ողբերգությունները։
Այդ անհեռանկարային փորձերը կատարվում են՝ նաև կոծկելու համար Ադրբեջանի երկարատև սերտ կապերը տխրահռչակ տեռորիստական կազմակերպությունների հետ, և այն փաստերը, որ Դաեշի և այլ ահաբեկչական կառույցների վայրենի գաղափարախոսությունը այսօր լայն աջակցություն է գտնում Ադրբեջանում, որի հարյուրավոր քաղաքացիներ համալրում են այդ կառույցների շարքերը։ Հենց սա է միջազգային հանրության լուրջ մտահոգության առարկան, ոչ թե Ադրբեջանի նախագահի շինծու պնդումները։
Պարոն նախարար, այսօր Երևանում կայացել է հայ-ամերիկյան միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը, իսկ երկու օր առաջ տեղի ունեցավ Առևտրի և ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհրդի անդրանիկ հանդիպումը։ Ինչո՞վ կարելի է բացատրել հայ-ամերիկյան հարաբերություններում այս աշխուժությունը:
Իրոք, բավական աշխույժ շաբաթ է ստացվել՝ հայ-ամերիկյան բարեկամական գործընկերության տեսանկյունից: Այնուամենայնիվ, պետք է նշել, որ այդ աշխուժությունը վերաբերում է ոչ միայն այս շաբաթվան, այլև մեր հարաբերություններին ընդհանրապես, որոնք այսօր գտնվում են բավականին բարձր մակարդակի վրա: 2015թ.-ն այս առումով շատ նպաստավոր էր, ես կասեի՝ ինչ-որ առումով նաև առանձնահատուկ` հաշվի առնելով այն ձեռքբերումները, որոնք գրանցվեցին տարվա ընթացքում:
Նախ կյանքի կոչվեցին պետքարտուղար Քերիի հետ դեռևս 2013թ.-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները` հունվար ամիսց ուժի մեջ մտավ նոր, դյուրացված վիզային ռեժիմը, իսկ մայիսին՝ Վաշինգտոնում, Հանրապետության Նախագահի ներկայությամբ ստորագրվեց Առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագիրը:
Այդ համաձայնագրի դրույթներից մեկի համաձայն էլ հենց Երևանում գումարվել է Ձեր նշած` Առևտրի և ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհրդի անդրանիկ նիստը: Սա նոր որակ է հաղորդում հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցությանը: Հայ-ամերիկյան միջկառավարական հանձնաժողովի նիստն ու Առևտրի և ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհրդի անդրանիկ հանդիպումը տարվա տրամաբանական ամփոփումն են:
Նիստերին մասնակցում էին Միացյալ Նահանգներից ժամանած տարբեր գերատեսչություններ ներկայացնող պաշտոնյաներ՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը, ԱՄՆ առևտրի գրասենյակի, ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության ներկայացուցիչներ: Նիստերին քննարկվել են Հայաստանի տնտեսական զարգացման համար կարևոր նշանակություն ունեցող հարցեր:
Պարոն նախարար, հոկտեմբեր ամիսը նշանավորվեց Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում նոր մեկնարկով: Չնայած արդեն հանդես եք եկել հայտարարությամբ՝ այդ հարցի շուրջ, կարո՞ղ եք մանրամասնել` ինչ ժամանակացույցի մասին է գնում խոսքը:
Հայաստանը և Եվրոպական միությունը մշտապես հայտարարել են իրենց պատրաստակամության մասին՝ շարունակել զարգացնել և ամրապնդել կողմերի միջև համապարփակ համագործակցությունը համատեղ կարևորության բոլոր ոլորտներում:
Վիլնյուսի և Ռիգայի գագաթաժողովների ժամանակ վերահաստատվեց Հայաստանի և ԵՄ միջև փոխշահավետ համագործակցություն ծավալելու հանձնառությունը։ Հոկտեմբերի 13-ին Եվրոպական խորհուրդը Եվրոպական հանձնաժողովին մանդատ տվեց՝ Հայաստանի հետ հարաբերությունների նոր իրավական հիմքի ձևավորման շուրջ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ:
Ինչ վերաբերում է ժամանակացույցին, երկկողմ ակնկալիք կա, որ բանակցությունները կմեկնարկեն մինչև այս տարվա ավարտը։ Կարծում եմ, որ հիմնվելով Եվրամիության հետ ունեցած բանակցային մեր փորձի վրա՝ ունենք լավ նախադրյալներ՝ այս բանակցությունները բավականին արագ քայլերով առաջ մղելու համար:

Эдвард Налбандян: «Никакой вопрос, касающийся Карабаха, не может быть решен без согласия народа Арцаха»
Интервью министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна газете «Аравот»
- Господин министр, после ереванского визита министра иностранных дел России в прессе не перестают появляться публикации на тему того, что визит был связан с какими-то уступками по нагорно-карабахскому вопросу. В частности, российская газета «Коммерсант», ссылаясь на источник, близкий к переговорам, сообщает, что один из основных вопросов визита касался именно этого. Разъясните, пожалуйста, обсуждалось ли урегулирование нагорно-карабахского вопроса в ходе визита Сергея Лаврова, и, если да, то в каком контексте?
- Я предпочитаю избегать комментировать известия, звучащие на уровне слухов и не имеющие ничего общего с действительностью. Распространяющие подобные сведения напоминают известную поговорку – «слышал звон, да не знает, где он».
В ходе пресс-конференции с министром иностранных дел России мы перечислили все темы и сферы, ставшие предметом наших переговоров, в их числе отметили также процесс нагорно-карабахского урегулирования. Как известно, Россия является одним из сопредседателей Минской группы ОБСЕ, и мы высоко ценим усилия ее и других сопредседателей, направленных на исключительно мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Ежегодно мы проводим около десятка встреч с Сергеем Лавровым, будь то в двустороннем или многостороннем форматах – что естественно, учитывая союзнические, стратегические отношения наших стран. Относительно каждой из этих встреч в прессе могут распространяться сведения, что были обсуждены вопросы по нагорно-карабахскому урегулированию, и я хочу отметить, что в основном это соответствует действительности. С некоторыми исключениями, конечно, вопрос постоянно находится на повестке дня наших обсуждений. Это естественно.
Другой вопрос, что пресса пытается приписать этим обсуждениям вымышленные элементы, когда пресса делает ссылки на так называемый источник, близкий к переговорам. Это не стоит и ломаного гроша. Сложно представить, на какой источник можно ссылаться, учитывая, что переговоры ведутся на высоком уровне и в узком формате.
В целом, я хотел бы посоветовать при комментировании подобных деликатных вопросов ссылаться на официальные источники. Президенты стран-сопредседателей Минской группы сделали 5 заявлений по урегулированию Карабахского конфликта. Они представляют единое целое. Я хочу подчеркнуть – единое целое принципов и элементов, на основе которых должен быть разрешен Карабахский конфликт. Простое сравнение показывает, что опубликованный в прессе материал не соответствует опубликованным подходам лидеров стран-сопредседателей по урегулированию конфликта. Как вы теперь считаете, что заслуживает большего доверия – то, что было опубликовано от имени президентов стран-сопредседателей, или слухи, нашедшие место в прессе? Полагаю, двух мнений по этому поводу быть не может.
Я бы хотел еще добавить, что ни какой вопрос, касающийся Карабаха, не может быть решен без согласия народа Арцаха.
- Господин Министр, в Армении продолжаются обсуждения об утверждении доклада британского парламентария Р.Уолтера по Нагорному Карабаху в Комитете по политическим вопросам Парламентской ассамблеи Совета Европы, который будет обсужден также на пленарном заседании ПАСЕ. Какое в реальности влияние может оказать принятие этого доклада?
- Я уже неоднократно высказывался на эту тему. Позиция Армении абсолютно созвучна позиции сопредседателей Минской группы ОБСЕ, согласно которой другие международные структуры, организации не должны предпринимать шаги, которые могут нанести ущерб переговорному процессу, и которые, в особенности, могут привести к эскалации напряженности в регионе.
Азербайджан пытается перенести обсуждения по карабахскому урегулированию в другие форматы. Однако, единственный формат, имеющий мандат международного сообщества – это формат сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Персона докладчика также вызывает вопросы с точки зрения беспристрастности. На протяжении многих лет он являлся одним из активных членов Группы друзей Азербайджана в британском парламенте, а данная группа, согласно публикациям в британской прессе, вдоволь пользовалась финансированием Баку. И, может быть, именно по такого рода причинам и объясняется суета господина Уолтера – состряпать сфабрикованный доклад за два дня до завершения своей миссии в качестве члена ПАСЕ. А каковы мотивы его заинтересованности, оставляю на Ваш суд.
Я бы хотел также напомнить последнее заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ, где по этому поводу сказано, что попытки поменять формат переговоров или создать параллельные механизмы могут навредить переговорному процессу и препятствовать прогрессу урегулирования. Члены ПАСЕ должны со всей серьезностью учесть это предупреждение.
Подобное мнение выразил и министр иностранных дел России в ходе своего недавнего визита в Ереван, отметив, что сопредседатели твердо против того, чтобы в нагорно-карабахском урегулировании, вместо последовательного, делового и терпеливого диалога, пытались выносить эту тему на различные международные площадки, которые урегулированием не занимаются.
- Господин Налбандян, после печального доклада Уолтера, в том же ПАСЕ готовится еще один доклад. Он касается Сарсангского водохранилища и, судя по его названию «Приграничные районы Азербайджана намеренно лишаются воды», можно предположить, что у него также имеется антиармянская направленность. Что Вы скажете по этому поводу?
- Еще в 2013 году азербайджанская делегация в ПАСЕ представила проект резолюции, где жаловалась, что Азербайджан лишен возможности пользоваться водными ресурсами Сарсангского водохранилища. Председатель ПАСЕ тогда принял решение не давать ход этому проекту. В дальнейшем по каким-то причинам в ПАСЕ было принято решение назначить докладчика и исследовать вопрос.
Конечно, никакой документ, касающийся Нагорного Карабаха, не может считаться беспристрастным, если докладчик не посещает Карабах, чтобы на месте ознакомиться с ситуацией.
Возникает вопрос: как докладчик будет составлять мнение о водохранилище, которого он даже не видел? Власти Нагорного Карабаха всегда выражали свою готовность вместе с Азербайджаном использовать воды Сарсанга. У докладчика ПАСЕ в ходе визита в Арцах была бы также возможность обсудить технические стороны реализации этого предложения с властями Нагорного Карабаха.
В этом смысле примечательно, что докладчик успел уже дважды посетить Азербайджан. А власти Нагорного Карабаха лишь 3-4 дня назад получили из секретариата ПАСЕ письмо с предложением принять докладчика.
Что касается Армении, то руководитель нашей делегации в ПАСЕ еще 3-го августа направила в секретариат ПАСЕ письмо, в котором выразила готовность Армении принять докладчика.
Доклад планируется представить в Комиссии по социальным вопросам ПАСЕ. То есть, изначально было запланировано, что этот доклад не будет носить политического характера, а будет иметь техническую направленность. Армянская сторона многократно призывала докладчика, а это депутат из Боснии и Герцеговины, оставаться в рамках этой логики и не политизировать данный вопрос. Тем не менее, в наспех составленном им на данный момент проекте нашли место искажения, которые противоречат формулировкам, принятым со стороны Минской группы ОБСЕ. От этого доклада пахнет докладом Уолтера.
Так как лоббистские усилия Баку в других европейских структурах проваливаются, такими инициативами Азербайджан пытается хвататься за соломинку.
- Гос-н министр, президент Азербайджана использовал последние теракты для предъявления очередных обвинений в адрес Армении...
- Для продвижения своих внутриполитических целей руководитель Азербайджана не гнушается пользоваться даже трагедией родных и близких людей, погибших в ходе теракта.
Эти недальновидные попытки делаются также для того, чтобы прикрыть долгосрочные тесные связи Азербайджана с печально известными террористическими организациями, и те факты, что дикие идеологии ДАЕШ (ИГИЛ) и других террористических структур сегодня находят широкую поддержку в Азербайджане, сотни граждан которого пополняют ряды этих организаций. Именно это является предметом серьезной озабоченности международного сообщества, а не голословные обвинения президента Азербайджана.
- Сегодня в Ереване состоялось заседание армяно-американской межправительственной комиссии, а два дня назад прошла первая встреча армяно-американского совета по торговле и инвестициям. Чем объясняется эта активность в армяно-американских отношениях?
- Действительно, с точки зрения армяно-американского дружественного партнерства неделя выдалась активной. Тем не менее, нужно отметить, что эта активность касается не только этой недели, но и наших отношений в целом, которые сегодня находятся на достаточно высоком уровне. В этом плане 2015 год был очень благоприятным, я бы даже сказал в каком-то смысле особенным, учитывая те достижения, которые были зафиксированы за этот период.
Прежде всего, были претворены в жизнь договоренности, достигнутые еще в 2013 году с госсекретарем Керри, и с января вступил в силу новый, облегченный визовый режим, а в мае в Вашингтоне в присутствии президента Республики было подписано рамочное соглашение по торговле и инвестициям.
Согласно одному из положений этого соглашения, именно в Ереване состоялась отмеченная вами первая встреча армяно-американского совета по торговле и инвестициям. Это придает новое качество армяно-американскому экономическому сотрудничеству. Заседание армяно-американской межправительственной комиссии и первая встреча армяно-американского совета по торговле и инвестициям являются логичным завершением года.
В заседаниях участвовали представляющие различные ведомства официальные лица, прибывшие из США, помощник замгоссекретаря США, представители управления торговли США, а также Агентства США по международному развитию. На заседании обсуждались вопросы, имеющие важное значение для экономического развития Армении.
- Господин министр, октябрь ознаменовался новым стартом в отношениях Армении и Европейского Союза. Несмотря на то, что Вы уже выступали с заявлением по этому поводу, можете рассказать подробнее, о каком временном графике идет речь?
- Армения и Европейский Союз всегда заявляли о своей готовности развивать и укреплять всестороннее сотрудничество между двумя сторонами во всех представляющих взаимную важность сферах.
В ходе саммитов в Вильнюсе и Риге была подтверждена приверженность развитию взаимовыгодного сотрудничества между Арменией и ЕС. 13 октября Европейский совет дал мандат Еврокомиссии для начала переговоров о формировании новой правовой основы для отношений с Арменией.
Что касается графика, то мы обоюдно надеемся, что переговоры начнутся до конца этого года. Полагаю, что основываясь на нашем опыте переговоров с Евросоюзом, у нас есть хорошие предпосылки для того, чтобы и в этих переговорах мы быстрыми шагами продвигались вперед.