Սահմանադրական հանրաքվեի տոկոսխփոցիին աջակցելուց հետո խորհրդարանական հնազանդ մեծամասնությունը ԱԺ–ում «խփելու» է պետական բյուջեի նախագիծը։
Այս տարվա բյուջետային գործընթացի գլխավոր առանձնահատկությունն այն է, որ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած կառավարությունը պաշտոնապես խոստանում է կյանքի որակի վատացում (սոցապ նախարար Ասատրյանը բնական համարեց, որ հաջորդ տարի լավ բան պետք չէ սպասել)։
Ուշագրավն այն է, որ վատ կյանքի ապահովման խոստումը փորձ է արվում ներկայացնել որպես ազնվության և անկեղծության դրսևորում։
Եթե կառավարության գործառույթն ազնվորեն ու անկեղծորեն վատ կյանքի ապահովում խոստանալն է, ապա ցանկացած մեխի գլուխ կարելի է նշանակել աշխատանքի։ Կամ էլ կառավարությունն ընդհանրապես պետք է վերացնել, քանզի Բաղրամյան 26–ից իջեցված ծրագրի շրջանակներում, միևնույն է, վատ է լինելու։
Կառավարությունը խնդիրներ լուծելու փոխարեն մասնագիտացել է «կռուտիտների» մեջ։
Ի դեպ, մի չինովնիկ բոլորիս ազնվորեն ու անկեղծորեն «ավետեց», որ հաջորդ տարի Հայաստանի արտաքին պարտքը կրկին կաճի ու կանցնի 5 միլիարդ դոլարի սահմանագիծը, որը մեր ՀՆԱ–ի կեսն է։ Խոսքս ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանի մասին է։ Սա այն պաշտոնյաներից է, ովքեր, պատկերավոր ասած, «նստել» են Կերենսկու օրոք, ՆԷՊ–ի օրոք, հեղափոխությունից առաջ, հեղափոխությունից հետո։ Մի խոսքով, Սաֆարյանն ընդմիշտ է՝ «Coca-Cola»–ի նման. «բացելիս» թշշոց է գալիս, բայց մեջն օգտակար բան չկա։
Թե որ արժանիքների համար է նա մնացել Ֆիննախում, դժվար է ասել։ Տեսակով գորշ և միջակ գիտելիքների տեր Սաֆարյանը, թերևս, կարողացել է բոլորին համոզել, որ ինքը բյուջետային գործընթացի «գելն» է և անփոխարինելի։ Իրականությունը, սակայն, լրիվ այլ է։
Եթե բյուջեի մասնագետ լինելն այն է, որ հայտարարես, թե պետական պարտքը կրկին ավելանալու է, որպեսզի կառավարությունը կարողանա համապատասխան ծախսեր իրականացնել, ապա դրա համար լրիվ այլ որակներ են պահանջվում. մասնագետ պետք չէ լինել։
Մասնագիտական որակներ չեն պահանջվում նաև ամեն տարվա բյուջեի թվերը նախորդ տարվա բյուջեից «քոփի–փեսթ» անելու, մի քիչ ավել ու մի քիչ պակաս թվեր իրար կցմցելու և այդ փաստաթուղթը խորհրդարան ներկայացնելու համար։
Իսկ եթե Սաֆարյանի արժանիքն այն է, որ նա կարողանում է բոլոր շեֆերի հետ լեզու գտնել, ապա դրա համար նույնպես տնտեսագետ պետք չէ լինել։
Հովիկ Աբրահամյանը վատ կյանք է խոստանում, իսկ Պավել Սաֆարյանը՝ նոր պարտքեր։ Եվ ինչո՞ւ պետք է այս մարդկանց պահի ՀՀ հարկատուն։
Իհարկե, հասկանալի է, որ խնդիրները վերևից են գալիս, բայց «Coca-cola»–ի պես ընդմիշտներն էլ իրենց փայն ունեն կյանքի որակի վատացման հարցում։
Ընդմիշտ «Coca-Cola» – 3

После поддержки «набора» процентов на конституционном референдуме покорное парламентское большинство прокомпостирует в НС проект государственного бюджета.
Главной особенностью бюджетного процесса в этом году является то, что возглавляемое Овиком Абрамяном правительство официально обещает ухудшение качества жизни (министр по социальным вопросам Асатрян посчитал естественным, что ждать в будущем году чего-либо хорошего не стоит)
Примечательно то, что обещание обеспечить плохую жизнь пытаются выдать за проявление честности и искренности.
Если функцией правительства является честное и искреннее обещание обеспечения худшей жизни, то на работу можно назначить любую мелкую сошку. Или правительство можно вообще ликвидировать, так как в рамках спущенной из президентского дворца программы всё равно будет плохо.
Вместо решения проблем правительство специализировалось на юлении.
Кстати, один из чиновников всем нам честно и искренне «благовестил», что в следующем году внешний долг Армении снова вырастет, перешагнув рубеж 5 млрд долларов, что составляет половину нашего ВВП. Речь о замминистра финансов Павле Сафаряне. Это один из тех чиновников, кто, образно говоря, «сидел» и при Керенском, и при НЭП-е, и до революции, и после нее. Словом, Павел извечен, подобно «Кока-коле» – при «открывании» раздается шипение, но внутри ничего полезного.
За какие заслуги он остался в Минфине, сказать трудно. Серый по своему типу и обладатель среднего уровня знаний Сафарян, по-видимому, сумел всех убедить, что он – дока бюджетного процесса, и незаменим. В действительности, однако, всё обстоит иначе.
Если быть специалистом по бюджету означает уметь заявлять, что госдолг снова увеличится, чтобы правительство сумело обслуживать соответствующие расходы, то для этого нужны совершенно другие качества – специалистом быть не обязательно.
Профессиональные качества не требуются и для ежегодного «копипаста» цифр бюджета из прошлогодних проектов госбюджета, их небольшой корректировки в ту или иную сторону и представления документа в парламент.
Если же главным достоинством Сафаряна является то, что ему удается находить общий язык со всеми шефами, то для этого тоже не нужно быть специалистом.
Овик Абрамян обещает плохую жизнь, а Павел Сафарян – новые долги. И для чего, спрашивается, армянские налогоплательщики должны содержать этих людей.
Конечно же, понятно, что проблемы идут сверху, но вечные, подобно «Кока-коле», тоже имеют свою долю в вопросе ухудшения жизни.
Всегда «Кока-кола» – 3