«Մենքհամարումենք, որհանրաքվենկայացելէ, ևունենքնորՍահմանադրություն»,- առանց կարմրելու հայտարարել է ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար ԱրմենՌուստամյանը:
Դաշնակցական վերնախավը, հանուն իր «սկզբունքների», կարող է ստել ու հայտարարել, թե հանրաքվեն կայացել է: Այո՛, «կայացել» է` ահավոր կեղծիքների ու խախտումների, ընտրակաշառք բաժանելու եւ այլ հանցանքներ իրականացնելու միջոցով, նաեւ` պետաշխատողներին ստիպողաբար տեղամասեր քշելու մեթոդով, որոնց «զաստավիտով» ստիպել են «այո» քվեարկել:
Այս ամենի մասին դաշնակցականներն, իհարկե, խոսում են, բայց այնպես` ձեռի հետ. «դե հա, եղել են նման բաներ, բայց դրանք էն չափերի չեն, էլի, որ ազդեին արդյունքների վրա»: Այս ոճով ու իմիջիայլոց:
Կարեւորն, ըստ դաշնակցականների, իրականացել է իրենց բյուրեղյա երազանքը, եւ երկիրը դարձել է պառլամենտական (իրականում՝ գենսեկական): Իսկ թե ինչ է սպասվում ապագայում, ջհանդամը: Էականը մի քանի պորտֆել Սերժ Սարգսյանից փախցնելն է կամ մուրալը:
ՀՅԴ վերնախավի մոտ միշտ էլ լավ է ստացվել կեցվածք ընդունելը` գլուխը տնկել ու զայրացած բողոքել երկրում շարունակվող ու ահագնացող կոռուպցիայի ու թալանի, աղքատության ու արտագաղթի ծավալների դեմ, բայց, միաժամանակ, շարունակել հանգիստ աշխատել իշխանության հետ: Շա՜տ «սկզբունքային» են՝ դրանից է:
Հանրաքվեից հետո դաշնակցականներն իրենք էլ են իշխանական կերակրատաշտի շուրջբոլորը պտտվելու, բայց տարին երկու անգամ պարտադիր պետք է հանդես գան «սկզբունքային» դիրքերից եւ ի լուր հայոց աշխարհի՝ բղավեն, թե կոռուպցիա կա, թալան կա, ֆլան կա, ֆստան կա:
Հետո էլ խռովում ու ջղայնանում են, որ վարկանիշ չունեն, ժողովուրդը չի գնահատում իրենց, էլի… էսքան էլ ապերախտ ժողովուրդ կլինի, որ էս ժողովուրդն է, ով գնում է 5 հազարը վերցնում ու իրենց ձայն չի տալիս: Իսկ հիմա երեւի կարծում են, որ եթե կառավարման համակարգը փոխվեց ու դարձավ իրենց փափագածը. արդեն ժողովուրդն իրենց կգնահատի, իրենց զրոյական վարկանիշը կբարձրանա, Սերժն էլ կգնահատի իրենց անձնուրաց աշխատանքը, մասնավորապես` սահմանադրական արկածախնդրության հարցում իրեն սատարելու, թիկունք կանգնելու համար ու պաշտոններ նվեր կտա: Էլի ՀՀԿ-ի հետ բյուջեն կթալանեն, բայց «զատո» պառլամենտական երկիր կհամարվենք: Այսպես են մտածում դաշնակցական վերնախավի անդամները:
Գրողի ծոցը, թե մշուշոտ է երկրի ապագան, եւ դեռ հարց է, թե ինչ է սպասվում Հայաստանին կառավարման համակարգի փոփոխությունից հետո, երբ կարող են լինել մեկ մարդու իշխանություն և կոլեկտիվ անպատասխանատվություն։
Բայց այս ամենն, իհարկե, դաշնակցական վերնախավին քիչ է հետաքրքրում։ Կարեւորը` հասել են իրենց մուրազին` մի քիչ էլ, մի քիչ էլ ու…գրկելու են կերակրատաշտի իրենց հատկացված հատվածը (եթե, իհարկե, հերթական անգամ «չքցվեն» համապատասխան մարդու կողմից):
Դաշնակցականի «սկզբունքային» տեսակը
«Մենք համարում ենք, որ հանրաքվեն կայացել է, և ունենք նոր Սահմանադրություն»,- առանց կարմրելու հայտարարել է ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը:

«Мы считаем референдум состоявшимся, и теперь у нас новая Конституция», – заявил без зазрения совести руководитель парламентской фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян.
Во имя своих «принципов» дашнакская верхушка может врать, заявляя, что референдум состоялся. Да, «состоялся»! С вопиющими фальсификациями и нарушениями, с раздачей взяток и другими уголовными преступлениями, с принудительным приводом на участки бюджетных работников – всех заставили проголосовать «да».
Конечно, обо всем этом дашнакцаканы говорят, но между прочим – по варианту «ну да, всё это было, но не да такой степени, чтобы повлиять на результаты голосования». В подобном стиле и вскользь.
Согласно дашнакцаканам, важно то, что исполнилась их заветная мечта, и страна стала парламентской (в реальности – генсековской). И черт с ним, что нас ждет в будущем. Куда важнее выклянчить или увести у Сержа Саргсяна несколько портфелей.
У верхушки АРФД всегда хорошо получалось становиться в позу и, задрав голову, возмущенно негодовать на продолжающиеся в стране и усиливающиеся коррупцию и разграбление, на показатели бедности и эмиграции, но одновременно продолжать спокойно работать с властью. Ну очень уж они «принципиальные»!
Дашнакцаканы будут вертеться вокруг властной кормушки и после референдума, но как минимум два раза в год выступая с «принципиальных» позиций и ропща на коррупцию, разграбление, третье, четвертое.
Потом обижаются и жалуются, что не имеют рейтинга, что народ их не ценит, что снова… эти неблагодарные берут проклятые 5 тыс. и не голосуют за них. Сейчас, наверное, думают, что если система правления поменялась, став их вожделенной, народ начнет их ценить, их нулевой рейтинг поднимется, а Серж оценит их самозабвенную работу, в частности, в деле поддержки конституционных изменений, и выделит им посты. И они снова вместе с РПА будут разворовывать бюджет, но зато мы будем считаться парламентской страной. Именно так и думают представители верхушки АРФД.
И к черту, что будущее страны выглядит туманным, и еще вопрос, что ждет Армению после смены системы правления, когда могут утвердиться власть одного человека и коллективная безответственность.
Конечно, все это дашнакскую верхушку мало интересует. Важно, что они добились своей заветной цели. Еще чуть-чуть, и они обхватят свою часть выделенной кормушки (разумеется, если снова не будут «кинуты» соответствующим человеком).
«Принципиальная» разновидность дашнакцакана