«Էժան» դոլարն ու հայաստանյան իշխանությունների անպատասխանատու վարքագիծը
ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը որոշել է բարձրացնել 0,25 տոկոսային նիշով վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը։ Մինչև երեկ այն տատանվում էր 0-0,25% միջակայքում։ Այժմ տոկոսադրույքը լինելու է 0,25-0,5%:
Ուշագրավ է, որ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը, ըստ ԱՄՆ գլխավոր դրամատան ծրագրերի, հետզհետե բարձրանալու է՝ մինչև հաջորդ տարվա վերջ դառնալով 1,5-1,6%:
Ի՞նչ է սա նշանակում, և ինչպե՞ս ԱՄՆ քաղաքականությունը կարող է անդրադառնալ Հայաստանի վրա
Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացումն այն գործիքներից է, որը կիրառվում է ինֆլյացիայի տեմպի վրա ազդելու նպատակով։ Այն իր ազդեցությունն է թողնում վարկային տոկոսադրույքի և ներդրումային միջավայրի վրա։
Կենտրոնական բանկերը բարձրացնում են վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքները, որպես կանոն, հակաինֆլյացիոն միջոցառումների շրջանակներում։ Սա կոչվում է «թանկ փողի» քաղաքականություն։
Եթե տնտեսության մեջ գործազրկությունը նորմայի շրջանակներում է կամ գտնվում է նորմայից ցածր վիճակում (գործազրկության նորմալ մակարդակ ընդունված է համարել 5-6%. ԱՄՆ–ում գործազրկությունը չի անցնում 5 տոկոսը), և նկատվում է ինֆլյացիայի միտում, ապա ֆինանսական իշխանությունները գնում են որոշակի զսպող քայլերի, որպեսզի միջնաժամկետում կամ երկարաժամկետում կանխեն տնտեսության «տաքացումը»՝ ինֆլյացիոն երևույթները։
ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը, բարձրացնելով վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը, այսպես ասած, թանկացնում է դոլարի գինը և որոշակի առումով նպաստում թերզարգացած երկրներից դեպի ԱՄՆ կապիտալի ներհոսքին։
Ակնհայտ է, որ «թանկ» դոլարը կբերի, մասնավորապես, ռուսական ռուբլու արժեզրկման և դոլար/ռուբլի փոխարժեքի փոփոխության՝ «թուլացնելով» ռուբլին։ Որպես հարակից երևույթ՝ դոլարի «թանկացումը» կարող է նպաստել նավթի միջազգային գների անկմանը, ինչը կհարվածի ռուսական տնտեսությանը։ Իսկ դա էլ իր հերթին նշանակում է, որ Հայաստանի տնտեսությունը, եթե անհրաժեշտ պաշտպանիչ քայլեր չիրականացվեն, կարող է ուղղակիորեն տուժել ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի կայացրած որոշումից, քանզի մեր տնտեսությունն ուղղակի կախվածություն մեջ է ՌԴ տնտեսությունից։
Նախ՝ մենք ՌԴ–ից ենք ստանում մասնավոր տրանսֆերտների առյուծի բաժինը, և բացի այդ՝ արտահանվող հայկական ապրանքների (խոսքը վերաբերում է հատկապես ալկոհոլային խմիչքներին և պտուղ–բանջարեղենին) սպառման շուկան ՌԴ–ն է։ Ասել է թե՝ ռուսական շուկայի ու ռուսական ռուբլու հետ տեղի ունեցողը չի կարող մեզ չվերաբերել։
Մասնագետ պետք չէ լինել՝ հասկանալու համար, թե ինչ է նշանակելու մեզ համար սպասվող տրանսֆերտների և արտահանման ծավալների կրճատումը։
ԵՏՄ տարածքում դոլարը «էժան» է միայն Հայաստանում
Ռուսական ռուբլու փոխարժեքի թուլացման և Հայաստանում վարվող սխալ փոխարժեքային քաղաքականության պայմաններում մեր տնտեսությունն ակնհայտորեն տուժելու է։ Պատճառն այն է, որ դե ֆակտո ֆիքսված փոխարժեքային քաղաքականություն է վարվում, գրեթե այնպիսի, ինչպիսին վարվում էր 2008-2009 թվականներին, երբ կար ֆիքսված 305 դրամ փոխարժեքը։
Ինչպես հայտնի է, 305 դրամ 1 դոլարի դիմաց քաղաքականությունը շատ թանկ նստեց Հայաստանի վրա։
Հայաստանի իշխանությունները, զուտ ներքաղաքական նպատակահարմարությունից ու հաշվարկներից ելնելով, «կայուն» փոխարժեքային քաղաքականություն իրականացնելու համար փոշիացրեցին մոտ 700 միլիոն պահուստային դոլար (հետագայում պահուստները համալրվեցին պետության արտաքին պարտքի ավելացման գնով)։
Խնդիր էր դրվել ուժով պահել ինֆլյացիան և 2008–ի նախագահական ընտրություններից հետո առաջացած քաղաքական ճգնաժամին, իբր, չավելացնել նաև սոցիալականը։ Սակայն ինչպես կյանքը ցույց տվեց, իշխանությունները չկարողացան խուսափել ո՛չ ինֆլյացիայից, ո՛չ սոցիալական լարվածության աճից։
Տեղին է հիշեցնելը, որ 2009–ին ՀՀ–ն դոլարային հաշվարկով տնտեսական անկման ռեկորդ սահմանեց համաշխարհային մակարդակով։
Փաստորեն, մեր պահուստային գումարները փոշիացվեցին, արտաքին պարտքն աճեց, տեղի ունեցավ դրամի փոխարժեքի շոկային անկում, ունեցանք ինֆլյացիայի բարձր ցուցանիշ, աղքատության աճ, կապիտալի արտահոսք և արտագաղթի բարձր տեմպ։
Իշխանությունների և Հայաստանի հակադիր շահերը
Հիմա նույն սխալն է արվում ու կրկին նույն հաշվարկով։
Հայաստանյան իշխանությունների վերին նեղ շերտը սահմանադրական հանրաքվեի արդյունքները կոպիտ ձևով կեղծելուց հետո ծրագրում է առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին հավաքել այնքան տոկոս, որ կարողանա հսկիչ փաթեթ ունենալ ու ստեղծել գերմենաշնորհային տնտեսաքաղաքական կառավարման համակարգ։
Դատելով ամենից՝ Բաղրամյան 26–ում որոշում է կայացվել դրամի փոխարժեքը ԱՄՆ դոլարի հանդեպ պահել 478-485 դրամի միջակայքում, ինչն էլ բերում է դոլարի նկատմամբ արժեզրկվող ռուբլու համեմատ հայկական դրամի «ուժեղացման»։
«Ուժեղ» դրամի քաղաքականությունը ռուսական ռուբլու և ընդհանրապես հիմնական տարադրամների նկատմամբ պարզապես մահացու է առանց այն էլ ծանր վիճակում գտնվող հայկական տնտեսության համար։ Հարկավոր է դրամի փոխարժեքի աստիճանական «թուլացման» գնալ, այլապես Հայաստանից և՛ մարդկանց, և՛ կապիտալի արտահոսքը կշարունկավի։
Սերժ Սարգսյանը, Հովիկ Աբրահամյանն ու Արթուր Ջավադյանն ուղղակի պատասխանատվություն են կրում այսպիսի վիճակի համար։
Ճիշտ է, ֆորմալ առումով դրամավարկային քաղաքականության պատասխանատուն ՀՀ կենտրոնական բանկն է, բայց դե, հայկական իրողությունները հաշվի առնելով՝ կարող ենք ասել, որ ԿԲ–ն ամենավերջին օղակն է դարձել դրամավարկային քաղաքականությունը որոշելու հարցում, ինչը Սահմանադրության կոպիտ ոտնահարում է (ես հասկանում եմ, որ միամտություն է սահմանադրական հանրաքվեն կեղծողներից գործող Սահմանադրության նորմերի պահպանում ակնկալելը, բայց, ամեն դեպքում, մայր օրենքի խախտումն այս մասով արժե արձանագրել հետագայի համար)։
Եթե այս ամենին ավելացնենք նաև Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած կառավարության անարդյունավետ աշխատանքը, ապա պատկերն ամբողջական կդառնա։
Տնտեսության մեջ առկա բացասական զարգացումները ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ մեզ անհրաժեշտ են քաղաքական լուծումներ։
Այս իշխանությունները ցույց են տվել, որ ոչ ցանկություն, ոչ էլ կարողություն ունեն մեր երկիրը տնտեսական ճգնաժամից դուրս բերելու համար։ Ավելին՝ իշխանություններն իրենց գործունեությամբ խորացնում են խնդիրները՝ իրենց համար անձնական բարգավաճում ապահովելով Հայաստանի թուլացման համապատկերին։
Եվ ուրեմն, քաղաքական նոր թիմի միջոցով քաղաքական նոր դաշտի ձևավորումը օրակարգային թիվ մեկ կետն է մնում։
Հ.Գ.։ Այս տարի մի կերպ լուծվեց խաղողագործների հետ կապված հարցը։ Սարսափելի է պատկերացնելը, թե «ուժեղ» դրամի քաղաքականության պահպանման դեպքում ինչ է մեզ սպասվում հաջորդ տարի։ Եվ հանուն ինչի՞ պետք է Հայաստանը նման զրկանքների արժանանա։
Խնդիրն ու երջանկությունն, անշո՛ւշտ, միայն փոխարժեքի մեջ չեն, բայց տվյալ դեպքում սա՛ է ամենացավոտ ու արդիական թեմաներից մեկը։
Փոխանակ մենք օգտվենք ՌԴ–ի դեմ Արևմուտքի կիրառած պատժամիջոցների արդյունքում ստեղծված հնարավորությունից, ՌԴ–Թուրքիա լարվածությունից ու ապրանքաշուկաներ գրավենք և զուգահեռաբար փորձենք մատչելի գներով զբոսաշրջիկների մի զգալի մաս բերել Հայաստան (Թուրքիա մեկնելուց հրաժարվող ՌԴ քաղաքացիների մի մասին հաստատ կարելի է ոչ ծովային հանգիստ առաջարկել մեզ մոտ, եթե համապատասխան տնտեսական, այդ թվում՝ փոխարժեքային քաղաքականություն իրականացվի)՝ ճիշտ հակառակն ենք անում և նպաստում տնտեսական հետընթացին։

«Дешевый» доллар и безответственное поведение армянских властей
Федеральная резервная система США повысила процентную ставку рефинансирования до уровня 0,25-0,5%. До этого она составляла 0-0,25%.
Примечательно, что базовая процентная ставка, согласно планам главного банка США, будет повышаться и дальше, составив до конца следующего года 1,5-1,6%.
Что это означает, и как политика США может отразиться на Армении?
Повышение ставки рефинансирования – один из тех инструментов, которые применяются для воздействия на темпы инфляции. Оно оказывает влияние на ставку кредитования и инвестиционную среду.
Центральные банки поднимают базовые процентные ставки, как правило, в рамках антиинфляционных мероприятий. Это называется политикой «дорогих денег».
Если уровень безработицы в экономике в пределах нормы или находится ниже нормального (нормальным уровнем безработицы принято считать 5-6%: в США безработица данный показатель не превышает) и при этом замечаются инфляционные тенденции, то финансовые власти идут на определенные сдерживающие шаги, чтобы в среднесрочной или долгосрочной перспективах предотвратить «перегревание» экономики, то есть инфляционные проявления.
Поднимая процентную ставку рефинансирования, Федеральная резервная система США повышает цену доллара и в определенном плане способствует притоку в страну капитала из развивающихся стран.
Очевидно, что «дорогой» доллар приведет, в частности, к обесцениванию российского рубля и изменению курса доллара к рублю, с ослаблением последнего. «Подорожание» доллара может также привести, в качестве смежного явления, к падению мировых цен на нефть, что ударит по российской экономике. Это, в свою очередь, означает, что экономика Армения, если не будет предпринято соответствующих защитных мер, может напрямую пострадать от принятого Федрезервом США решения, поскольку ее экономика находится в непосредственной зависимости от экономики России.
Во-первых, мы получаем из РФ львиную долю частных трансфертов. Кроме того, РФ является рынком сбыта экспортируемого армянского товара (речь в особенности об алкогольной и фруктово-овощной продукции). То есть, происходящее с российским рынком и рублем не может нас не касаться.
Не нужно быть специалистом, чтобы понять, что для нас означает сокращение ожидающихся трансфертов и объемов экспорта.
На территории ЕАЭС доллар «дешевый» только в Армении
В условиях ослабления курса российского рубля и проводимой в Армении ошибочной политики курса валют наша страна очевидным образом пострадает. Причина в том, что де-факто проводится политика фиксированного курса. Примерно такая же, как в 2008-09 гг., когда был фиксированный курс доллара на уровне 305 драмов.
Как известно, политика «305 драмов за доллар» обошлась Армении очень дорого.
Власти страны, исходя исключительно из внутриполитических расчетов и целесообразности, в целях проведения «стабильной» политики курса валют распылили около 700 млн резервных долларов (впоследствии резервы были восполнены за счет увеличения внешнего долга страны).
Была поставлена задача искусственного сдерживания инфляции, с тем чтобы, якобы, не прибавлять к возникшему после президентских выборов 2008 года политическому кризису также социальный. Однако, как показала жизнь, власти не смогли избежать ни инфляции, ни роста социальной напряженности.
Уместно напомнить, что в 2009 году РА пережила рекордный в мировом масштабе экономический спад в долларовом выражении.
Фактически, наши долларовые резервы были распылены, внешний долг вырос, произошло шоковое падение курса драма, резко выросли инфляция, уровень бедности, показатели оттока капитала и темпы эмиграции.
Противоположные интересы властей и Армении
Сейчас совершается та же ошибка, причем с тем же расчетом.
После грубой фальсификации результатов конституционного референдума узкая верхушка власти Армении планирует набрать на ближайших парламентских выборах столько процентов, чтобы получить контрольный пакет и сформировать сверхмонополизированную политико-экономическую систему правления.
Судя по всему, в президентской резиденции принято решение удерживать курс доллара к драму в пределах 478-485, что, в свою очередь, приводит к «усилению» армянского драма в отношении российского рубля, обесценивающегося в отношении доллара.
Политика «сильного» драма в отношении российского рубля и основных валют попросту губительна для армянской экономики, и без того находящейся в тяжелом состоянии. Нужно пойти на постепенное «ослабление» курса драма, иначе отток из Армении как людей, так и капитала продолжится.
Серж Саргсян, Овик Абрамян и Артур Джавадян несут за эту ситуацию непосредственную ответственность.
Да, в формальном плане ответственным за денежно-кредитную политику в Армении является Центральный банк страны, но, учитывая армянские реалии, можем утверждать, что ЦБ в вопросе денежно-кредитной политики стал последним звеном, что является грубым попранием Конституции (понимаю, что наивно ожидать поддержания норм Конституции от сфальсифицировавших референдум по конституционным изменениям, но, в любом случае, нарушение Основного закона нужно зафиксировать на будущее).
Если ко всему этому добавить также неэффективную работу возглавляемого Овиком Абрамяном правительства, картина станет целостной.
Негативные развития в экономике в очередной раз доказывают, что нам нужны политические решения.
Эти власти показали, что для выведения экономики страны из кризиса не обладают ни желанием, ни способностью. Более того, своей деятельностью они усугубляют проблемы, обеспечивая собственное процветание на фоне ослабления Армении.
Следовательно, формирование нового политического поля посредством новой политической команды становится главным вопросом повестки дня.
P.S. В этом году едва был решен связанный с виноградарями вопрос. Даже страшно представить, что нас ждет в следующем в условиях продолжения политики «сильного» драма. И во имя чего Армения должна идти на эти лишения?
Несомненно, проблема не в одном лишь курсе, но в данном случае именно этот вопрос является самым болезненным и актуальным.
Вместо того чтобы воспользоваться шансом, выдавшимся в результате западных санкций в отношении РФ и напряженности между РФ и Турцией, завоевать товарные рынки и параллельно попытаться привлечь в Армению по доступным ценам туристов (части отказывающихся от поездок в Турцию граждан РФ уж точно можно предложить у нас не пляжный отдых, если будет проводиться соответствующая экономическая политика, в том числе по части валютного курса), мы делаем прямо противоположное и способствуем экономическому откату.