Միջազգային լրատվամիջոցներից տեղեկանում ենք, որ Զիմբաբվեում տեղի է ունեցել իշխանափոխություն։ Ավելի ճիշտ՝ պալատական հեղաշրջում՝ ներընտանեկան մոտիվներով։
«The Guardian»–ը գրում է, որ Զիմբաբվեի 91-ամյա նախագահ ՌոբերտՄուգաբեի կինը` ԳրեյսՄուգաբեն, մեկուսացրել է ամուսնուն կառավարումից և իշխանությունը վերցրել իր ձեռքը։
Բրիտանական պարբերականն այս մասին գրում է՝ հղում կատարելով «Հանուն ժողովրդավարականփոփոխությունների շարժում» ընդդիմադիր կուսակցության ղեկավար ՄորգանՑվանգիրային, ով հայտարարել է, որ 50-ամյա Գրեյս Մուգաբեն հեղաշրջում է իրականացրել։
Թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել Զիմբաբվեում, դժվար է ասել։ Շուտով ամեն ինչ ավելի հստակ կլինի։
Մեկ բան հաստատ է՝ Ռ. Մուգաբեն մի քանի տասնամյակ իշխում է Զիմբաբվեում՝ հենվելով «խորհրդարանական կայուն մեծամասնության» վրա։
Այս պատմությունը հետաքրքրական է մեզ՝ հայաստանցիներիս համար։
Բանն այն է, որ Հայաստանը փորձում է զիմբաբվեացման ուղղությամբ տանել մեր «Մուգաբեն»՝ Սերժ Սարգսյանը։
Սահմանադրական փոփոխությունները նա իրականացրել է ցմահ իշխանության մեջ մնալու նպատակով։ Գործիքակազմն էլ նույնն է, ինչ Զիմբաբվեում՝ փաստացի միակուսակցական համակարգ։
Եթե Սերժ Սարգսյանի ծրագրերն իրականանան, ապա Հայաստանում այնպիսի լճացում կլինի, որ միայն պալատական հեղաշրջմամբ կամ երկրի առաջին դեմքի մահվան դեպքում հնարավոր կլինի փոփոխությունների ակնկալիք ունենալ։
Հայաստանը նման շռայլություն չի կարող իրեն թույլ տալ, քանզի մենք Մուգաբե պահելու ռեսուրս և Զիմբաբվեի վերածելու հայրենիք չունենք։
Սերժ Սարգսյանի գլխավորած թիմը սպառված է ու որևէ առաքելություն չունի՝ անձնական շահերի հետապնդումից բացի։ Քաղաքական փոփոխությունները, հետևաբար, խիստ անհրաժեշտ են ու ազգային անվտանգության ապահովման միակ միջոցն են։ Նման փոփոխություն իրականացնելու հնարավորություն կլինի միայն քաղաքական նոր կոնֆիգուրացիայի ստեղծման և հանրային լայն կոնսոլիդացիա ապահովելու ունակ նոր ուժի միջոցով, քանզի ներկայիս ուժերի ճնշող մեծամասնությունը վարկաբեկված է կամ էլ լուսանցքային։
Սերժի հետ «երկխոսացվածներից» ու ֆոտոսեսիայի ենթարկվածներից, բնականաբար, հանրությունը չի կարող որևէ ակնկալիք ունենալ։
Կլինի նոր ուժ՝ կլինեն փոփոխություններ։ Հակառակ դեպքում Հայաստանը կունենա իր «Մուգաբեին» և «Մուգաբեին» ծառայող «ընդդիմադիրների» բանակ։
Կանխել Հայաստանի զիմբաբվեացումը
«The Guardian»–ը գրում է, որ Զիմբաբվեի 91-ամյա նախագահ Ռոբերտ Մուգաբեի կինը` Գրեյս Մուգաբեն, մեկուսացրել է ամուսնուն կառավարումից և իշխանությունը վերցրել իր ձեռքը։
Բրիտանական պարբերականն այս մասին գրում է՝ հղում կատարելով «Հանուն ժողովրդավարական փոփոխությունների շարժում» ընդդիմադիր կուսակցության ղեկավար Մորգան Ցվանգիրային, ով հայտարարել է, որ 50-ամյա Գրեյս Մուգաբեն հեղաշրջում է իրականացրել։

Согласно сообщениям мировых СМИ, в Зимбабве произошла смена власти. Вернее, дворцовый переворот по внутрисемейным мотивам.
«The Guardian» пишет, что супруга 91-летнего президента Зимбабве Роберта Мугабе – Грейс Мугабе – изолировала своего мужа от правления и сосредоточила власть в своих руках.
Об этом британское издание пишет со ссылкой на лидера оппозиционной партии «Движение за демократические перемены» Моргана Цвангираи, который заявил, что 50-летняя Грейс Мугабе сместила своего мужа с поста главы государства.
Что на самом деле произошло в Зимбабве, сказать трудно. Очень скоро все прояснится.
Одно очевидно: Мугабе несколько десятилетий правит в Зимбабве, опираясь на «прочное парламентское большинство».
Эта история особо примечательна для нас, жителей Армении.
Дело в том, что повести Армению по пути зимбабвеизации пытается наш местный «Мугабе» – Серж Саргсян.
Он инициировал конституционные изменения в целях обеспечения пожизненной власти. Инструментарий тот же, что и в Зимбабве, – фактическая однопартийная система.
Если планы Сержа Саргсяна будут реализованы, в Армении установится такой застой, при котором ожидать изменений в стране можно будет лишь в случае дворцовых переворотов или смерти первого лица.
Армения не может позволить себе подобной роскоши, так как мы не обладаем ресурсами по содержания «Мугабе», а родина нам дана не для того, чтобы превращать ее в Зимбабве.
Возглавляемая Сержем Саргсяном команда себя исчерпала, ине имеет никакой другой миссии, кроме преследования личных интересов. Следовательно, политические изменения являются императивом и единственным средством обеспечения национальной безопасности. Возможность для подобных изменений появится лишь в условиях новой политической конфигурации и обеспечения широкой общественной консолидации посредством новой силы, так как подавляющее большинство политических сил дискредитировано или пребывает в маргинальном статусе.
Естественно, что от «диалогизированных» и подвергшихся фотосессии у общества не может быть каких-либо ожиданий.
Появится новая сила, станут возможны и изменения. В противном случае у Армении будет свой «Мугабе» с армией прислуживающих ему «оппозиционеров».
Предотвратить зимбабвеизацию Армении
Возглавляемая Сержем Саргсяном команда себя исчерпала, и не имеет никакой другой миссии, кроме преследования личных интересов. Следовательно, политические изменения являются императивом и единственным средством обеспечения национальной безопасности. Возможность для подобных изменений появится лишь в условиях новой политической конфигурации и обеспечения широкой общественной консолидации посредством новой силы, так как подавляющее большинство политических сил дискредитировано или пребывает в маргинальном статусе.