Սերժ Սարգսյանի իղձերն ու նպատակները (տեսանյութ)
Բաղրամյան 26–ում գալիք տոների կապակցությամբ տարատեսակ միջոցառումներ են կազմակերպվում։ Ստանդարտ մի բան, որն ամեն տարի արվում է՝ ձևական կենացների ու կեղծ ժպիտների ուղեկցությամբ։
Այս տարի էլ բացառություն չէր։ Կրկին ընդունելություն էր կազմակերպվել։ Բայց այդ շարքում առանձնացավ մի միջոցառում, որը շատ խորհրդանշական ստացվեց։
Ամանորի և Սուրբ ծննդյան տոների կապակցությամբ նախագահական նստավայրում հյուրընկալվել էին ՀՀ ԶՈւ զինծառայողների, Երկրապահ կամավորական միության անդամների, զոհված և հաշմանդամ ազատամարտիկների ընտանիքների երեխաներ և թոռնիկներ, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունից, ՀՀ ոստիկանության և ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների երեխաներ։
Նախ՝ խորհրդանշական է այս ընդունելությունն այն առումով, որ Սերժ Սարգսյանի միակ հենարանն այսօր ուժայիններն են, և միայն նրանց շնորհիվ է նա կարողանում մնալ աթոռին։ Բնական է, որ ուժայինների ու Երկրապահ կամավորական միության անդամների երեխաներին նա պետք է հատուկ ուշադրության արժանացներ։
Խորհրդանշական մյուս բանը, որն արձանագրվեց Բաղրամյան 26–ում, ուժային կառույցները ներկայացնող պաշտոնյաների երեխաների հնչեցրած բաժակաճառն էր (տե՛ս կից տեսանյութը), որը հատուկ ռեպորտաժի ձևով մատուցվեց ՀՀԿ–ական հեռուստաալիք «Արարատ»–ով։
Երեխաները խմում էին այն բանի համար, որ Սերժ Սարգսյանը չմահանա, միշտ հարուստ լինի և միշտ մնա նախագահի աթոռին։ Ինչպես ասում են՝ գյուղ մտի՛ր, երեխայի՛ց բան իմացիր։ Եթե երեխաների խոսքի հենց այդ կտորն են սարքել ռեպորտաժի մեխը, ապա դա նշանակում է, որ հատուկ նշանակություն է տրվել դրան։
Երեխաները, փաստորեն, ակամայից բացահայտեցին, թե ինչ են իրենց տանը խոսում մեծերը, և ինչ է այդ մեծերից պահանջում ՀՀԿ ղեկավարը։ Փոքրիկներն այդ ամենը լսել են ու կիմա կենացի ձևով պատմում են։
ՀՀԿ–ական հեռուստաալիքը լայնորեն տարածեց երեխաների այդ խոսքերը, որպեսզի բոլորը իմանան, որ Սերժ Սարգսյանն ուզում է ունենալ շատ փող և հավերժ իշխանություն։ Այդ մասին, ի դեպ, մի փոքր ավելի քողարկված ձևով խոսել էր ինքը Սարգսյանը՝ ինքնաասուլիսի ժամանակ, երբ հրաժարվում էր իր խոսքերից ու նշում, որ չի բացառում իր վարչապետ դառնալը։
Աստված, ինչպես ասում են, երկար տարիների կյանք տա Սերժ Սարգսյանին: Այս առումով նրա հետ որևէ խնդիր չունենք։ Բայց ինչ վերաբերում է երեխաների, ավելի ճիշտ՝ երեխաների շուրթերով բարձրաձայնվող Սարգսյանի մյուս իղձերին ու նպատակներին, ապա դրանք չպետք է իրականանան, քանզի եթե Սարգսյանն ունենա շատ փող և հավերժ իշխանություն, ապա դա նշանակում է, որ Հայաստանը կսնանկանա, աղքատների քանակը կաճի, դպրոց չգնացող մանուկների թիվը կավելանա, և շատ կարճ կյանք կունենա մեր նորանկախ երկիրը։

Чаяния и цели Сержа Саргсяна (видео)
В связи с наступающим Новым годом на Баграмяна 26 организуются различные мероприятия. Нечто стандартное, проводимое ежегодно в сопровождении формальных тостов и фальшивых улыбок.
Этот год тоже не был исключением. Снова был организован прием. Но в этом ряду выделилось одно мероприятие, которое получилось весьма символичным.
В связи с Новым годом и Рождеством в президентской резиденции гостили дети и внуки военнослужащих ВС Армении, членов добровольческого союза «Еркрапа» и инвалидов освободительной войны в Арцахе, в том числе из Нагорного Карабаха, а также дети работников полиции и Службы национальной безопасности.
Во-первых, символичным этот приём был в том плане, что на сегодня единственной опорой Сержа Саргсяна являются силовики, благодаря которым ему и удается оставаться в своем кресле. Естественно, что детям силовиков и членов «Еркрапа» он должен был уделить особое внимание.
Другим символичным в прошедшем на Баграмяна 26 мероприятии были озвученные детьми представителей силовых структур тосты (см. видео), которые в форме специального репортажа были преподнесены в эфире телеканала РПА «Арарат».
Дети пили за то, чтобы Серж Саргсян не умирал, всегда был богат и оставался на посту президента. Как говорится, хочешь узнать, что творится в семье, спроси у ребенка. Если гвоздем репортажа сделали именно этот фрагмент выступлений детей, то означает, что этому было уделено специальное внимание.
Фактически, дети невольно раскрыли, о чем в их семьях говорят взрослые и что от них требует руководитель РПА. Малыши всё это услышали, и сейчас рассказывают в виде тоста.
Телеканал РПА широко растиражировал эти слова детей, чтобы все узнали, что Серж Саргсян хочет иметь много денег и пожизненную власть. Кстати, об этом немного более завуалировано заявил и сам Саргсян – во время пресс-конференции самому себе, когда отказывался от прежних обещаний и отмечал, что не исключает занятия в будущем премьерского поста.
Конечно, дай Бог Сержу Саргсяну долгих лет жизни. В этом плане с ним нет никаких проблем. Но что касается детей, вернее – озвучиваемых их устами чаяний и целей, то они не должны исполниться, так как если Саргсян будет обладать большими деньгами и пожизненной властью, Армения обанкротится, количество бедных вырастет, число не идущих в школу детей увеличится, а наша новонезависимая страна прикажет долго жить.