Տիգրան Սարգսյանի հեռացումից հետո վարչապետ դարձած Հովիկ Աբրահամյանի մոտ կառավարման ձևը փոխվեց, բայց բովանդակությունը մնաց նույնը։
Հիմա չկան տիգրանսարգսյանական դեմագոգիաները, ցինիզմը և նյուվասյուկիզմը։ Փոխարենը՝ պահպանվել են տնտեսության մեջ բացասական մակրոերևույթները, արտագաղթը չի նվազել, և գանձարանի անցքերը շարունակում են փակվել պետության պարտքի ավելացման հաշվին։ Դե, քանի Սերժ Սարգսյանը Բաղրամյան 26–ում է, այլ բան չի էլ կարող լինել։
Չկարողանալով բեկում մտցնել տնտեսության մեջ՝ Աբրահամյանը փորձեց իր անկարողությունը ներկայացնել որպես ազնվության նշան։
Այսօր նա, պարգևներ հանձնելով Բաղրամյան 26–ի տակ աշխատող և վարչապետին տարին կլոր «փչացնող» մի շարք «անկախ» լրագրողների, ներկայացրել է երկու «ատմազկա», թե ինչու չի լավանում տնտեսության վիճակը։
Մեկն, ըստ Աբրահամյանի այն է, որ եթե իր ու իր կաբինետի անդամների փոխարեն ուրիշները լինեին, միևնույն է, բան չէր փոխվելու։ Ըստ մյուս «ատմազկայի»՝ Հայաստանում տնտեսության վիճակը վատ է, քանզի մենք Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից շրջափակված ենք։
Նկատենք, որ սրանք շատ ուշագրավ «ատմազկաներ» են։
Փակ սահմաններով Հայաստանի այսօրվա վատ վիճակն արդարացնելը «Սերգո՛ ջան, վա՛տ ես ապրելու» տխրահռչակ թեզի կրկնությունն է։ Թեզ, որը գործնականում հերքվեց Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության շրջանում, երբ տարիներ շարունակ ունենում էինք երկնիշ տնտեսական աճ։ Ընդ որում՝ Աբրահամյանն այդ տարիներին Կառավարության անդամ էր, ու ինչ–որ չենք հիշում, թե նա այն ժամանակ բողոքած լիներ փակ սահմաններից (չենք հիշում նաև, որ Աբրահամյանը վարչապետ նշանակվելիս ասեր, թե իրենից պետք չէ դրական արդյունքներ ակնկալել, քանզի ունենք փակ սահմաններ)։
Անշո՛ւշտ, բաց սահմաններով Հայաստանն ավելի լավ վիճակում կգտնվեր, բայց դա մի խնդիր է, որի լուծումը միայն մեզանից կախված չէ և պայմանավորված է մի շարք զգայուն գործոններով։ Խայտառակ ձևով տապալված «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը ցույց տվեց, որ քիրվայական ու «նախաձեռնողական» մոտեցումը չէ խնդրի լուծման բանալին։ Ու նաև սխալ է արտագաղթն ու թալանը պայմանավորելը փակ սահմաններով։
Փակ սահմա՞նն է մեղավոր, որ ընտրությունները կեղծվում են։ Իհարկե, ո՛չ։ Այնպես որ, փակ սահմանները որպես արդարացում ներկայացնելն էժանագին ու վաղուց «խուրդված» տարբերակ է։
Ինչ վերաբերում է Աբրահամյանի այն խոսքին, թե, իբր, իրենց փոխարեն ով էլ լինի, միևնույն է, այս վիճակն է լինելու, ապա սա չի դիմանում ոչ մի քննադատության։ Այդ դեպքում իմաստազրկվում է Կառավարության գոյությունն ընդհանրապես. էլ ինչո՞ւ ենք բյուջեից փող հատկացնում ու Կառավարություն պահում։
Իսկ եթե վարչապետն ուզում է ասել, թե իրենից լավը չկա, և ով էլ ուզում է գա, միևնույն է, ավելի լավ արդյունք չի կարողանա ապահովել, ապա դա, մեղմ ասած, այդպես չէ։ Դա նույնն է, թե ասես, որ Սերժ Սարգսյանի տեղն ով էլ լիներ, միևնույն է, Հայաստանը միջազգային ասպարեզում ֆուտբոլի գնդակի էր վերածվելու։ Բայց չէ՞ որ դա այդպես չէ։ Ինչևէ։
Եվ վերջում։ Գալիք տարում վարչապետին մաղթում ենք ավելի «կրեատիվ» լինել ու ավելի համոզիչ «ատմազկաներ» մտածել։ Նա դեռ ժամանակ ունի դա անել վարչապետի կարգավիճակով։
Հովիկ Աբրահամյանի տարեվերջյան «ատմազկաները»

У ставшего после отстранения Тиграна Саркисяна премьером Овика Абрамяна поменялась манера управления, но содержание осталось прежним.
Сейчас нет тигрансаркисяновских демагогии, цинизма и ньювасюкизма. Зато сохранились отрицательные макроявления в экономике, эмиграция не сократилась, а бюджетные бреши продолжают лататься за счет увеличения внешнего долга. Пока Серж Саргсян продолжает оставаться на Баграмяна 26, ожидать чего-то другого не приходится.
Не сумев внести перелом в экономику, Абрамян попытался выдать свою неспособность за проявление честности.
Сегодня он, награждая ряд работающих под президентским дворцом и круглый год «портящих» премьера «независимых» журналистов, представил две «отмазки» о том, почему состояние экономики не улучшается.
Одной из них является следующее: если бы вместо него и членов его кабинета были другие, все равно ничего не изменилось. Согласно другой «отмазке», состояние экономики Армении плохое, так как мы находимся в экономической блокаде.
Заметим, что это весьма примечательные «отмазки».
Оправдание сегодняшнего плохого состояния экономики РА закрытыми границами сродни печально известному тезису «Серго джан, жить будешь плохо». Тезису, который на практике был опровергнут в период президентства Роберта Кочаряна, когда на протяжении лет фиксировался двузначный экономический рост. При этом в те годы Абрамян был членом правительства, и что-то не припомнится, чтобы тогда он жаловался на закрытые границы (не припоминаем и того, чтобы при назначении премьером Абрамян заявил, что ждать от него положительных результатов не стоит, так как у нас имеются закрытые границы).
Несомненно, с открытыми границами Армения была бы в заметно более выгодных условиях, но это проблема, решение которой зависит не только от нас, и обусловлено рядом чувствительных факторов. Позорно проваленная «футбольная» дипломатия показала, что ключом к решению проблем является отнюдь не «инициативный» подход на братание с турками. Ошибочно также обуславливать эмиграцию и разграбление закрытыми границами.
Закрытые границы виноваты, что выборы фальсифицируются? Конечно же, нет. Так что, оправдание закрытыми границами – дешевый и уже давно исчерпанный вариант.
Что касается слов Абрамяна о том, что любой на их месте не смог бы добиться лучших результатов, то они не выдерживают никакой критики. В таком случае лишается смысла деятельность правительства вообще. И на кой тогда, спрашивается, мы выделяет деньги из бюджета и содержим правительство?
Если же премьер хочет сказать, что лучше него всё равно не найти, и кто бы на его месте ни был, добиться лучших результатов он не сможет, то это, мягко говоря, не так. Это то же самое, если заявить, что, кто бы ни был на месте Сержа Саргсяна, Армения всё равно превратилась бы в футбольный мяч на международной арене. Очевидно ведь, что это не так.
Под конец хотелось бы пожелать премьеру быть в новом году «креативнее», чтобы придумывать более убедительные «отмазки». У него пока есть время делать это в статусе премьера.
Предновогодние «отмазки» Овика Абрамяна