ԱՄՆ դաշնակիցները՝ ապակայունացման աղբյուրներ. 2016–ը՝ նոր լարվածության տարի
Սաուդյան Արաբիայում 47 հոգու մահապատժի ենթարկելը, ընդ որում՝ միջնադարյան բարքերին համահունչ տարբերակով (գլխատում), լուրջ լարվածություն է առաջացրել այդ պետության և Հայաստանի հարևան ու բարեկամ Իրանի միջև։
Սաուդյան Արաբիան հայտարարել է Իրանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների խզման մասին, ինչն Իրանը գնահատել է որպես «հերթական ռազմավարական սխալ»։
Այդ լարվածությունը կարող է վերաճել նոր՝ ավելի սարսափելի պայթյունի Մերձավոր Արևելքում։
Այնպես չէ, որ Սաուդյան Արաբիան ու Իրանը կոնֆլիկտ ունեցան շիա գործիչ Ալ Նիմրայի և մյուսների մահապատժից հետո։ Դա ընդամենն առիթ էր։
Սաուդիտներն ու պարսիկներն անուղղակի ձևով մրցում էին Սիրիայի, Եմենի ու Բահրեյնի տարածքներում՝ հետապնդելով հակադիր շահեր։
Ինչպես հայտնի է, Սիրիայում Իրանը պաշտպանում է Ասադին, իսկ սաուդիտները ուղղակիորեն ֆինանսավորում են «Ահրար Աշ Շամ» ահաբեկչական կազմակերպությանը։
Դե, իսկ Եմենում և Բահրեյնում, այսպես ասած, դասական հակամարտություն է. սաուդիտներն աջակցում են սուննիներին, իսկ Իրանը՝ շիաներին։
Ուշագրավն այն է, որ Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ դաշնակիցները՝ Թուրքիան, Սաուդյան Արաբիան, Քաթարը, հովանավորում են ահաբեկիչներին ու հանդիսանում ապակայունացման աղբյուրներ։
Ուշագրավ է նաև այն, որ ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության դրոշակակիր ներկայացող Վաշինգթոնը ծպտուն չհանեց Սաուդյան Արաբիայում տեղի ունեցած զանգվածային մահապատժի կապակցությամբ։ Հնչեց ընդամենը ձևական գնահատական և վերջ։
Դատելով ամենից՝ 1990–ից հետո միջազգային ասպարեզում մենաշնորհային դիրքի հասած ԱՄՆ–ն արդեն չի տիրապետում իրավիճակին, և կառավարելի քաոսը վերածվել է անկառավարելիի։ Արևմուտքն այնքան էր տարված Սիրիայում իշխանափոխություն իրականացնելու խնդրով, որ աչք էր փակում Թուրքիայի, Քաթարի ու Սաուդյան Արաբիայի գործողությունների վրա։ Գործողություններ, որոնք ուղղված էին ԴԱԻՇ–ին, «Ջեբհաթ ան–Նուսրային» և ահաբեկչական մյուս կառույցներին աջակցելուն։
Վաշինգթոնն այնքան է «բզիկավորվել» ՌԴ–ի պահով, որ կորցրել է ռացիոնալ որոշումներ կայացնելու ունակությունն ու տրվել է դաշնակից երկրների շանտաժներին (Թուրքիան ռուսական ինքնաթիռը խփեց՝ օգտվելով ՌԴ–ԱՄՆ հակասություններից ու այդպիսով փաստի առաջ կանգնեցրեց ՆԱՏՕ–ին, իսկ Սաուդյան Արաբիան Իրանի հետ լարվելով՝ ատամ է ցույց տալիս ԱՄՆ–ին, որը փորձում է երկար դադարից հետո կարգավորել հարաբերություններն Իրանի հետ)։
Հիմա ԱՄՆ դաշնակիցները սեփական խաղն են խաղում։ Թուրքիան փորձում է նեոօսմանիզմն առաջ տանել, իսկ սաուդիտները՝ հովանավորել արմատական սուննիական շրջանակներին և իրենց ազդեցությունը մեծացնել Եմենի ու Բահրեյնի վրա։ Այս պայմաններում «Իսլամական պետությունը», բնականաբար, ծաղկում է։
Աշխարհում տեղի ունեցողը հաշվի առնելով, ինչպես նաև հաշվի առնելով ԱՄՆ–ի դերակատարումը՝ հետաքրքիր է, թե ինչպես է իրեն պահելու Վաշինգթոնը Բահրեյնում։
Ինչպես հայտնի է, ԱՄՆ–ը ռազմական ներկայություն ունի Բահրեյնում։ Այնտեղ 20-25–տոկոսանոց սուննիական փոքրամասնությունն իշխում է 70-75–տոկոսանոց շիա մեծամասնությանը (կան նաև քրիստոնյաներ, զրադաշտականներ, բուդդիստներ և այլն)։
Ինչո՞ւ պետք է հնարավոր դառնան Իրաքում Սադդամ Հուսեինի սուննի փոքրամասնության տապալումն ԱՄՆ–ի միջոցով և իշխանության հանձնումը շիաներին, ինչո՞ւ պետք է ԱՄՆ–ն աջակցի Սիրիայի սուննի մեծամասնությանն՝ ընդդեմ քանակային փոքրամասնություն կազմող ալավինների առաջնորդ Ասադի, իսկ ահա Բահրեյնում պրոիրանական շիա մեծամասնությունը չպետք է իշխանափոխություն իրականացնի։ Սրանք ի՞նչ երկակի ստանդարտներ են։
Եվ վերջապես, ինչո՞ւ պետք է Սաուդյան Արաբիայում այլակարծիք 47 հոգու մեկ օրվա մեջ մահապատժի ենթարկեն, ու դա չհամարվի մարդու իրավունքների խախտում, իսկ ահա երբ Ասադը պաշտպանի ալավիններին ցեղասպանությունից և կռվի ԻՊ–ի ու մյուս ահաբեկչական խմբերի դեմ, Արևմուտքը դա դատապարտի և պահանջի Սիրիայի նախագահի հրաժարականը։
Այդպես չի լինում։ Այդպես աշխարհը քաոսի է վերածվում։ Հենց դրան էլ ականատես ենք լինում։
Միայն Դոնալդ Թրամփի հաղթանակն ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում և ԱՄՆ–ՌԴ լարվածության վերացումը հույս կարող են ներշնչել, որ աշխարհում իրավիճակը կհանդարտվի։ Հակառակ դեպքում կիրականանան ապոկալիպտիկ սցենարները։

Союзники США – источники дестабилизации: 2016-й – год напряженности
Приведение в Саудовской Аравии в исполнение смертной казни в отношении 47 человек, причем средневековым способом (через обезглавливание), вызвало серьезную напряженность между этим государством и соседним с Арменией, дружественным нам Ираном.
Эр-Рияд заявил о разрыве дипломатических отношений с Тегераном, что было расценено Ираном как «крупный стратегический просчет».
Эта напряженность может привести к новому, более ужасающему взрыву на Ближнем Востоке.
Не так, что конфликт между Саудовской Аравией и Ираном возник после казни шиитского проповедника ан-Нимра и остальных. Это был всего лишь повод.
Саудиты и иранцы опосредованно соперничали в Сирии, Йемене и Бахрейне, преследуя там противоположные интересы.
Как известно, в Сирии Иран поддерживает Асада, а саудиты напрямую финансируют террористическую организацию «Ахрар аш-Шам».
В Йемене же и Бахрейне, так сказать, классическое противостояние: саудиты поддерживают суннитов, а Иран – шиитов.
Примечательно то, что союзники США на Ближнем Востоке – Турция, Саудовская Аравия и Катар – спонсируют террористов и являются источниками дестабилизации региона.
Примечательно и то, что позиционирующий знаменосцем демократии и прав человека Вашингтон по части массовой казни в Саудовской Аравии не обмолвился и словом. Прозвучали лишь формальные оценки.
Судя по всему, достигшие после 1990 года монопольных позиций на международной арене США уже не владеют ситуацией, и управляемый хаос перерос в неуправляемый. Запад был настолько увлечен вопросом смены власти в Сирии, что закрывал глаза на действия Турции, Катара и Саудовской Аравии, направленные на поддержку «Исламского государства», «Джебхат ан-Нусры» и остальных террористических организаций.
Вашингтон охватил такой «бзик» по части России, что он потерял способность принимать рациональные решения и поддался на шантаж союзников (Турция сбила российский самолет, воспользовавшись конфликтом РФ и США, и поставила тем самым перед фактом НАТО, а Саудовская Аравия, идя на напряженность в отношениях с Ираном, показывает зубы США, пытающиеся урегулировать отношения с Ираном после длительного перерыва).
Сейчас союзники США ведут собственную игру. Турция пытается продвигать неоосманизм, а саудиты – спонсировать радикальные суннитские круги и наращивать своё влияние в Йемене и Бахрейне. Естественно, что ИГ в этих условиях будет процветать.
Учитывая происходящее в мире, а также глобальную роль США, интересно то, как Вашингтон поведет себя в Бахрейне.
Как известно, у США имеется военное присутствие в Бахрейне. Здесь суннитское меньшинство, составляющее примерно 20-25 процентов населения, правит над шиитским большинством в 70-75 процентов (есть также христиане, зороастрийцы, буддисты и др.).
Почему это возможны свержение суннитского меньшинства Саддама Хуссейна в Ираке при помощи США и сдача власти шиитам, поддержка Вашингтоном суннитского большинства в Сирии против лидера алавитского меньшинства Асада, а проиранское большинство в Бахрейне не должно осуществить смену власти? Что это за двойные стандарты?
Наконец, почему это казнь 47 инакомыслящих в Саудовской Аравии не должна восприниматься как нарушение прав человека, а защита Асадом алавитов от геноцида и борьба с ИГ и остальными террористическими группировками осуждаться Западом, требующим отставки президента Сирии?
Так не бывает. Тем самым мир ввергается в хаос. Свидетелями именно этого мы и становимся.
Лишь победа Дональда Трампа на президентских выборах в США и устранение напряженности в отношениях Вашингтона и Москвы могут вселить надежду, что ситуация в мире наладится. В противном случае реализуются апокалиптические сценарии.