Պատրիարք Կիրիլի «լյափսուսը» (տեսանյութ)
Ռուսաստանի Պատրիարք Կիրիլը ամանորյա հարցազրույց է տվել և խոսել մի շարք թեմաներից, այդ թվում՝ Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող իրադարձություններից։
Ուշագրավն այդ հարցազրույցում այն է, որ անդրադառնալով Թուրքիային ու Թուրքիայի պատմությանը՝ հոգևորականը նշել է, թե Օսմանյան կայսրությունում թուրքերը քրիստոնյաներին չեն ոչնչացրել (կից տեսանյութը դիտել 7:29–ից)։
Նկատենք, որ պատրիարքի ասածն առնվազն անգրագիտություն և անտեղյակություն է (այլ ձևակերպումները թողնում ենք ընթերցողին)։
Եթե Կիրիլը փորձել է պոլիտկոռեկտություն անել և Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցողը բացատրել այլ ենթատեքստով (սիրիական հակամարտությանը ոչ կրոնական բնույթ տալով), ապա դա նրա մոտ, մեղմ ասած, չի ստացվել։ Օսմանյան Թուրքիայի օրինակն ու տրված գնահատականը շատ անհաջող էին։
ՌԴ–ն պաշտոնապես է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, ու հիմա էլ օրինագիծ է շրջանառության մեջ դրվել Պետդումայում, ըստ որի՝ Հայոց ցեղասպանության հերքումը պետք է քրեորեն հետապնդվի։ Շատ անհարմար բան է ստացվում։
Մի խոսքով, Ռուսաստանի հոգևոր առաջնորդը մեծ «լյափսուս» է տվել։
Հ.Գ.։ Համոզված ենք, որ Կիրիլն իր սխալ քայլով թեմա է տվել Բաղրամյան 26–ի տակ կքած և «արևմտամետությունը» փեշակ դարձրած դիշովկեքին, որոնք հակառուսականության հերթական «պրիստուպները» կցուցաբերեն՝ էժանագին շոու կազմակերպելով։

Ляпсус патриарха Кирилла (видео)
Российский патриарх Кирилл дал рождественское интервью, в котором затронул ряд тем, в том числе события на Ближнем Востоке.
Примечательным в этом интервью является то, что, обращаясь к теме Турции и ее истории, главный священнослужитель России отметил, что в Османской империи турки не уничтожали христиан (см. видео с 7:29 минуты).
Заметим, что сказанное патриархом является проявлением как минимум безграмотности и неосведомленности (иные формулировки оставляем читателю).
Если Кирилл попытался проявить политкорректность и объяснить происходящее на Ближнем Востоке с иным подтекстом (придав сирийскому конфликту нерелигиозный характер), то это у него, мягко говоря, не получилось. Пример Османской империи и данная оценка были неудачными.
Россия официально признала Геноцид армян, и сейчас законопроект о криминализации отрицания факта геноцида находится на рассмотрении Госдумы РФ. Весьма неловкая ситуация получается.
Словом, духовный лидер России допустил большой ляпсус.
P.S. Уверены, своим ошибочным шагом Кирилл дал прогнувшимся под президентским дворцом и превратившим «прозападность» в ремесло нашим дешевкам прекрасный повод для очередной антироссийской истерии в рамках организуемого на эту тему шоу.