«Մարդակենտրոն» Սահմանադրության առաջին զոհը. ո՞վ է հաջորդը
Չեն կարող մեզանում լիարժեքորեն պաշտպանվել մարդու իրավունքներն այն դեպքում, երբ առկա է սեփականության և իշխանության լեգիտիմության ճգնաժամ, երբ առկա է մենաշնորհային քաղաքական համակարգ, և երբ առկա է թույլ հասարակություն։
Բնական է, որ այս պայմաններում Մարդու իրավունքների պաշտպանները Հայաստանում պետք է կա՛մ հակադրվեն քաղաքական իշխանությանը, կա՛մ դառնան իշխանության կցորդը։ Միջին տարբերակ գտնելը բավական բարդ է, գրեթե անհնար (վառ օրինակը Կարեն Անդրեասյանի դեպքն է)։
ՄԻ առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը տարաձայնություններ ուներ քաղաքական իշխանության հետ։ Իշխանությունը ձևեր չթափեց և այդ հակադրության արդյունքում գնաց ՄԻՊ փոփոխության ճանապարհով։
2006–ին Մարդու իրավունքների պաշտպան նշանակված Արմեն Հարությունյանը, ով ուսանողների շրջանում հայտնի էր որպես «Դոլար Արմեն» (ասում էին, թե նա ստուգարքներն ու քննությունները բացառապես դոլարով էր նշանակում), բավական լպրծուն կերպար էր (պատահական չէ, որ Ռոբերտ Քոչարյանը նրան հետագայում համարեց իր ամենաանհաջող կադրերից մեկը. Քոչարյանը դեռ չգիտեր, որ շատ ավելի անհաջող կադրի է իր կողքին պահել, ով հետագայում պետք է սեփական հաճախորդներին քսի տար երկրորդ նախագահի դեմ)։
Արմեն Հարությունյանը Քոչարյանի նախագահության ժամանակ, այսպես ասած, քոչարյանական էր, իսկ 2008–ից հետո դարձավ սերժական։
2011–ին «Դոլար Արմենն» օգտագործեց իր աթոռը համապատասխան կապեր հաստատելու և դրսում աշխատանք «կպցնելու» համար։ Այլ կերպ ասած՝ Հարությունյանը «թռավ» Հայաստանից՝ վերածվելով «էլիտար խոպանչու»։
Ինչ վերաբերում է Կարեն Անդրեասյանին, ապա նա ՄԻՊ դարձավ այն բանի շնորհիվ, որ մտերիմ էր Բաղրամյան 26–ի երիտթևի հետ։
Իշխանական լրատվամիջոցները հիմա հաղթական ձևով ներկայացնում են, որ Անդրեասյանը հեռացել է նույն երիտթևի առաջնորդ և Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանի նախաձեռնությամբ։ Ըստ ամենայնի՝ դա այդպես էլ կա, քանզի Անդրեասյանն առանձնապես աչքի չի ընկել քաղաքական դիմագծով, չի ցուցաբերել կոշտ վարքագիծ ու որևէ խնդիր չի առաջացրել ՀՀԿ ղեկավարի համար։
ՄԻՊ–ը գործում էր ՀՀ–ում ձևավորված խաղի կանոնների շրջանակներում, ու, կարելի է ասել, որ դեռ մի բան էլ փորձում էր մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում անել ավելին, քան հնարավոր էր մենաշնորհային քաղաքական համակարգի պայմաններում։ Անդրեասյանը ձգտում էր ամեն դեպքում միս ու արյուն տալ այն կառույցին, որը ղեկավարում էր։
Ու չնայած այն հանգամանքին, որ Անդրեասյանը, մեծ հաշվով, հանգիստ էր իրեն պահում՝ նրան հանեցին աշխատանքից, ինչը շատ խորհրդանշական ստացվեց։
Ճակատագրի ինչպիսի՜ հեգնանք։ Նոր Սահմանադրության ընդունումից հետո (համատարած կեղծիքներով) ինտրիգների զոհ դարձավ Մարդու իրավունքների պաշտպանը։ Եվ դա այն դեպքում, երբ Գագիկ Հարությունյանն ու մյուս «այո»–ականները նոր Սահմանադրությանը տալիս էին «մարդակենտրոն» որակումը։
Փաստորեն, կոպիտ ստվերային խաղերի արդյունքում հեռացվում է մարդու իրավունքների պաշտպանության համար նշանակված թիվ մեկ մարդը՝ մարդակենտրոն Սահմանադրության հովանու ներքո։
ԱԺ–ում տեղի ունեցած հայտնի լեզվակռվի ժամանակ Անդրեասյանը հայտարարեց, որ ինքը տրորել է շատ կոնկրետ մարդու ոտք, և դա է պատճառը, որ իր դեմ արշավ են իրականացնում։ Նա հայտարարեց, որ մենակ է, չունի թիմ, չունի սեփական լրատվամիջոցներ, հետևաբար չի կարող պաշտպանվել։
ԱԺ ՀՀԿ–ական մեծամասնությունը հետևում էր Անդրեասյանի դեմ հարձակումներին այնպես, ինչպես վախեցած եղնիկներն են նայում, թե ինչպես են բորենիները հոշոտում փոքրիկ եղնիկին՝ ուրախանալով, որ թիրախն իրենք չեն, և որ դա իրենց հետ չի պատահի։ Համեմատությունը միգուցե կոպիտ է, բայց դե, սա է իրականությունը։
Հարկ է արձանագրել, որ եթե ճիշտ է Անդրեասյանի հեռացման այն վարկածը, ըստ որի՝ նա կորցրել է իր պաշտոնը ներընտանեկան «ռազբորկայի» արդյունքում, ապա դա հերթական անգամ ցույց է տալիս, որ խայտառակ բարքեր են տիրում իշխանության վերին օղակում, ինչպես նաև ցույց է տալիս, որ Սերժ Սարգսյանը պետական ինստիտուտներին վերաբերվում է որպես տնամերձ բոստան, և ինչ ուզի՝ այնտեղ «կցանի»։
«Տնամերձ բոստանի» փիլիսոփայությունը նշանակում է, որ Սերժ Սարգսյանի համար կան ոչ թե գործընկերներ և թիմակիցներ, այլ մատաղացու գառներ, «ատկատատու» պաշտոնյաներ, քավության նոխազներ կամ պարզապես «պեշկաներ»։
«Վերջի բոլշևիկը» գործընկերային մտածողություն չունի՝ կա՛մ օգտագործման ենթակա «թիմակից» ես, կա՛մ հաճախորդ (ՀՅԴ վերնախավին հարցրեք, կպատմեն)։
Այդ պայմաններում պետք է մտահոգվեն բոլորը, այդ թվում՝ Բ26–ին կից «անկախ» մամուլի, ծախու «փորձագետների» և «ընդդիմադիր» գործիչների կողմից գրեթե ամեն օր քարոզչական ու այլ բնույթի հարձակումների ենթարկվող պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը, ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը, ԱԱԾ ղեկավար Գորիկ Հակոբյանը, Ղարաբաղի ղեկավարությունը և անգամ Սերժ Սարգսյանի մերձավոր շրջապատի որոշ անդամներ (միտումնավոր սնանկացված Միխայիլ Բաղդասարովին հարցրեք, կպատմի)։
Պետական ինստիտուտները տնամերձ բոստանի վերածելը շատ թանկ գին է ունենալու թե՛ վերածողի, թե՛ պետության համար։ Հարցն այն է, թե ինչքան կդիմանան պետությունն ու ՀՀ քաղաքացին։

Первая жертва «ориентированной на человека» Конституции: кто следующий?
Не могут у нас права человека быть защищены, когда в стране кризис легитимности собственности и власти, утвердилась монопольная политическая система, а общество пребывает в обессиленном состоянии.
Естественно, что в этих условиях омбудсмены в Армении должны либо противопоставиться политическим властям, либо стать придатком власти. Найти промежуточный вариант довольно сложно (яркий пример – случай Карена Андреасяна).
Первый защитник прав человека Лариса Алавердян имела разногласия с политическими властями. Последние не стали гоняться за формальностями и пошли в результате противостояния на смену омбудсмена.
Назначенный в 2006 году защитником прав человека Армен Арутюнян, который в студенческих кругах известен как «Доллар Армен» (говорят, что он принимал зачеты и экзамены исключительно за доллары), был довольно скользкой фигурой (неслучайно, что впоследствии Роберт Кочарян назвал его одним из самых неудачных своих кадров: он еще не знал, что держал рядом с собой еще более неудачный кадр, который впоследствии должен был натравить на него своих клиентов).
В период президентства Кочаряна Армен Арутюнян был кочаряновцем, а после 2008 года стал сержевцем.
В 2011 году «Доллар Армен» использовал свое кресло для налаживания соответствующих связей и устройства на работу за границей. Иными словами, Арутюнян «соскочил» с Армении, став «элитарным шабашником».
Что касается Карена Андреасяна, то он стал омбудсменом благодаря своей близости с младокрылом Баграмяна 26.
Властные СМИ сейчас победно преподносят, что Андреасян ушел с инициативы лидера этого младокрыла и зятя Сержа Саргсяна Микаэла Минасяна. Судя по всему, так оно и есть, так как Андреасян собственными политическими чертами особо не обладал, жесткого поведения не проявлял и для руководителя РПА проблем не создавал.
Омбудсмен действовал в рамках утвердившихся в РА правил игры и, можно сказать, даже пытался сделать в сфере защиты прав человека нечто большее, чем это было возможно в условиях монопольной политической системы. В любом случае, Андреасян пытался придать плоть и кровь структуре, которую возглавлял.
И несмотря на то обстоятельство, что Андреасян, по большому счету, вел себя спокойно, его сняли с занимаемой должности, что вышло довольно символичным.
Какая ирония судьбы! После принятия новой Конституции (с повсеместными фальсификациями) жертвой интриг пал защитник прав человека. И это в условиях, когда Гагик Арутюнян и остальные «да»-евцы квалифицировали новую конституцию как «ориентированную на человека».
Фактически, в результате грубых закулисных игр отстраняется главная назначенная для защиты прав человека фигура – под покровительством новой Конституции.
В ходе известной словесной перепалки в НС Андреасян заявил, что он наступил на ногу весьма конкретному человеку, и именно поэтому против него начата кампания. Он заявил, что остался в одиночестве, не имеет команды, собственных СМИ, поэтому не может защититься.
Парламентское большинство в лице РПА следило за нападками на Андресяна точно так же, как испуганные олени наблюдают за растерзывающими олененка шакалами, радуясь, что мишенью являются не они и что с ними этого не произойдет. Сравнение, возможно, и грубое, но такова реальность.
Необходимо констатировать, что если версия об отстранении Андреасяна в результате внутрисемейных разборок верна, то это в очередной раз показывает, какие позорные нравы царят в высших звеньях власти, а также то, что Серж Саргсян относится к государственным институтам как к своему приусадебному участку – как захочет, так и «рассадит».
Философия «приусадебного участка» означает, что для Сержа Саргсяна существуют не партнеры и соратники, а подлежащие закланию бараны, «откатывающие» чиновники, козлы отпущения или попросту пешки.
«Последний большевик» не обладает партнерским мышлением: ты либо предстоящий использованию «соратник», либо клиент власти (спросите у верхушки АРФД, и она вам скажет).
В этих условиях обеспокоиться должны все, в том числе практически ежедневно подвергающиеся пропагандистским и иным нападкам со стороны «независимой» прессы, продажных «экспертов» и «оппозиционных» деятелей министр обороны Сейран Оганян, премьер Овик Абрамян, начальник полиции Владимир Гаспарян, министр финансов Гагик Хачатрян, руководитель СНБ Горик Акопян, представители карабахского руководства и даже некоторые из близкого окружения Сержа Саргсяна (спросите намеренно обанкроченного Михаила Багдасарова – он расскажет).
Превращение государственных институтов в приусадебный участок очень дорого обойдется как превращающему, так и государству. Вопрос в том, как долго это будут сносить государство и граждане РА.