Հռոմի պապը հանդիպել է «Apple»–ի ղեկավարին և համացանցն անվանել «աստվածային պարգև» (տեսանյութ)
Վատիկանում Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը փակ հանդիպում է ունեցել «Apple»–ի ղեկավար Թիմ Քուքի հետ։ Այս մասին գրում է «Գազետան»՝ «Reuters»–ին հղումով։
Զրույցի մանրամասները չեն հստակեցվում, սակայն հայտնի է, որ հանդիպման արդյունքներն ամփոփելով՝ Ֆրանցիսկոսը հայտարարել է, որ համացանցը, սոցիալական ցանցերը և տեքստային հաղորդագրություններն «աստվածային պարգև են, եթե իմաստուն կերպով են օգտագործվում»։
«Տեխնոլոգիաները չեն որոշում շփման անկեղծությունը, այլ մարդկային սիրտը և դրանք իմաստուն ձևով օգտագործելու մեր կարողությունը»,–ասել է պոնտիֆիկոսը։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ 2014–ին Ֆրանցիսկոսը կոչ էր արել երիտասարդությանն ավելի քիչ ժամանակ անցկացնել համացանցում, «սմարթֆոնների էկրանին» և ավելի շատ ուշադրություն դարձնել շրջակա աշխարհին։

Папа Римский встретился с главой «Apple» и назвал интернет «божьим даром» (видео)
Папа Римский Франциск провел в Ватикане закрытую встречу с главой «Apple» Тимом Куком, передает «Gazeta.ru» со ссылкой на «Reuters».
Подробности беседы не уточняются, однако по результатам встречи Франциск заявил, что интернет, соцсети и текстовые сообщения – «дар божий, если они используются мудро».
«Не технологии определяют искренность общения, а человеческое сердце и наша способность использовать их мудро», – сказал он.
Издание напоминает, что в 2014 году Франциск призвал молодежь меньше времени проводить в интернете. Кроме того, Франциск I призвал молодежь меньше времени проводить «в экранах смартфонов» и уделять больше внимания окружающему миру.