Հնագետները զարմանալի խճանկարներով հնագույն եկեղեցի են պեղել (լուսանկարներ)
Իսրայելցի հնագետները 1500–ամյա բյուզանդական եկեղեցի են պեղել՝ հատակին զարմանալի խճանկարներով։ Ավերակները հայտնաբերվել են Թել–Ավիվից 50 կմ հեռավորության վրա գտնվող Ալումա գյուղում։
Ժամանակին այս եկեղեցին եղել է տեղի բյուզանդական բնակավայրի կենտրոնը, և հարակից շրջաններից բոլոր քրիստոնյաներն այցելել են այնտեղ։ Այն գտնվել է գլխավոր ճանապարհի մոտ։ Սովորաբար գյուղական բյուզանդական եկեղեցիները փոքր չափի էին լինում, իսկ այս մեկը 22/12մ է։
Հայտնաբերված խճանկարներից մեկը միագիր է՝ Հիսուսի անվան խորհրդանիշը։ Այն ժամանակ բյուզանդացի քրիստոնյաները երբեք խաչը չէին տեղադրի իրենց խճանկարային հատակին, որպեսզի ոտք չդնեին Աստծո խորհրդանիշի վրա։ Իսկ միագիրը Քրիստոսի հունարեն անվան առաջին տառերի հապավման տեսքն ունի։

Израильские археологи раскопали древнюю христианскую церковь
Сотрудники Управления древностей Израиля в ходе раскопок на юге страны обнаружили руины древней христианской церкви, предположительно относящейся к эпохе Византийской империи, сообщает агентство «Интерфакс».
По мнению специалистов, церковь была возведена около 1,5 тысяч лет назад. В числе находок – мозаика и пять надписей на древнегреческом языке, в которых удалось идентифицировать имена Иисуса Христа и Марии.
Помимо этого, во время раскопок были обнаружены керамические изделия, включая горшки для варки пищи, миски и светильники. Местные власти приняли решение сохранить находку.